Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü Student Lounge

Boğaziçi Üniversitesinin meşhur sosyete kantini Amerikan kahveci zinciri Starbucks firmasına kiralandığında okulda ciddi protesto eylemleri ve karşı-işgal hareketi ile karşılanmıştı.

Bu proje bu alanın gerçek sahibi olan öğrencilere geri kazandırılması, salt öğrencilere ait, bir şey tüketmeden de istedikleri gibi oturabilecekleri, çalışabilecekleri, kendilerini iyi hissedecekleri, rahat, konforlu, kapalı bir alan ihtiyacının karşılanması için öğrenci klüpleriyle ve yapımından, sürdürülmesine süreçle ilgili tüm taraflarla (öğretim üyeleri, çevre alanların işletmecileri, yönetim birimleri, temizlikçileri güvenlikçiler)  koordineli bir şekilde yürütüldü. Proje aynı zamanda kampüste yapılan dış mekanlardaki kamusal alan iyileştirmelerinin iç mekandaki karşılığı olarak da ele alındı.  

Proje yürütülürken ana fikir şu şekilde gelişti:  “Bir kamusal alanın kullanım hakkı, o alanın müşterilerine değil kullanıcılarına aittir. Bu hak, yalnızca o alanı kullanan insanlarla da sınırlı değildir. Mekanın kamusallık oranı çerçevesinde, dileyen herkesin o mekanı kullanma hakkı vardır ve bu sürece dahil olan herkes, yani o mekanı kullanmaya başlayan herkes o mekan üzerinde belirleyici olabilir”. Sonrasında öğrenciler kendi kullanım tanımlarıyla burayı konforlu, sessiz bir çalışma ortamına dönüştürdüler, ilerde de mekan kullanıcıları tarafından farklılaştırılabilir.

Künye
Proje Yeri: Beşiktaş, İstanbul
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Eğitim, Ticari
İşveren: Boğaziçi Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı
Ana Yüklenici: anonim.istanbul
Proje Yöneticisi: Aslı Şener
Fotoğraf: Yercekim Mimari Fotograf
Mimari Mesleki Kontrollük: anonim.istanbul
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 72 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aslı Şener

Burcu Serdar Köknar

Hande Kalender

Artun Agbulut

Merve Toğru Topbaş