Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Tchibo Barista Akaretler

Archist Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Tarihi Akaretler Sıraevleri’nde daha önce sanat galerisi olan yapı, yapılan tadilatla Tchibo Barista Akaretler kafesine dönüştürüldü. Biri cadde, ikisi arka bahçeye açılan ve biri doğal ışık almayan dört küçük oda ve bunları bağlayan merdiven, koridor ve kapı boşluklarından oluşan yığma kagir binada, öncelikle kahve barı, paket satış, kısa ve uzun oturma alanları ve görünürlüğü arttırmak üzerine senaryolar oluşturuldu.

Cadde tarafında bulunan ve 2008’de tamamlanan restorasyonda cephe açıklığı genişletilmiş olan ilk odanın yarı açık ve önde yapılacak açık oturma alanıyla ilişkili olması ve görünürlüğü attıracak şekilde tasarlanması hedeflendi. Doğal ışık almayan orta odada, servis ve kahve barı yerleştirilerek hem al-götür satış için girişe yakın hem de self-servis olacak hizmetin tüm diğer alanların merkezinde olmasına dikkat edildi. Arka cephedeki iki odada ise korunmuş olan pencere oranlarının sağladığı ev hissiyatının, bu alanların uzun zaman geçirmeye ve çalışmaya elverişli alanlar ve rahat oturuma olanak sağlayan mobilyalarla desteklenmesine özen gösterildi.

Hem içine yerleşilen binanın 1800’lü yıllara uzanan tarihi, hem de markanın 1950’lere dayanan geçmişi ve başlangıç noktası olan Hamburg’daki ilk kahve dükkânı ve kahve ticareti ve endüstriyel kahveciliğe referans veren malzeme, renk ve ürünler tercih edildi. Aynı zamanda mobilyaların rahat ve uzun vakit geçirmeye ve çalışmaya olanak sağlayan ürünler olmasına özen gösterildi.

Künye
Proje Yeri: Beşiktaş, İstanbul
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Tchibo Türkiye
Ana Yüklenici: Max Mimarlık
Proje Yöneticisi: Ceyhan Gönen
Mimari Mesleki Kontrollük: Max Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2019
Proje Bitiş Yılı: 2020
İnşaat Başlangıç Yılı: 2020
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Toplam İnşaat Alanı: 80 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ceyhan Gönen

Cenk Aykut
Yardımcı Mimar(lar)
İrem Tıkız
Ece Naz Uyan