Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Haus Suites

İstanbul Bankalar Caddesi'nde yer alan tarihi yapı, ARchist Mimarlık tarafından butik otele dönüştürülmüş.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Haus Suites, Osmanlı’nın son döneminde ilk finans merkezi olarak nitelendirilebilecek Bankalar Caddesi’nin Şişhane’ye uzanan kısmında yer almaktadır. Bina 1800’lü yılların sonunda 2 katlı cumbalı, zeminde ticaret üzeri konut işlevli bir yapı olarak tasarlanmış, Cumhuriyet döneminde 3 kat daha eklenerek bugünkü kütlesine ulaşmıştır. Yıllar içinde bölgenin ilk yerleşimcileri olan Musevi cemaatinin bölgeden taşınması ve elektrik ve aydınlatma tüccarlarının onların yerini almasıyla, bu bina da benzerleri gibi uzun yıllar zeminde dükkan, üst katları depo olarak kullanılmıştır. Bu dönüşüm süresince binanın birçok orijinal niteliğine zarar verecek müdahalelerde bulunulmuş, cepheye takılan elemanlar, pencere ebatları, kapı ve doğramalar, zemin ve duvar kaplamaları zarar görmüştür.

Bu sebeple ilk önce sonradan eklenen ve binaya ekstra yük oluşturan bölücü duvarlar kaldırılmış, cephe kirliliğine yol açan ögeler temizlenmiştir. Tüm orijinal kapı ve pencere doğramaları el işçiliği ile temizlenerek cilalanmıştır. Orijinal zemin ahşap kaplamaları tamir, renk ve cila işlemlerinden geçirilmiş, her odada yatak başına denk gelecek olan duvarın sıvası el işçiliği ile kaldırılarak altındaki ateş tuğlası duvar dokusu açığa çıkarılmıştır.

Butik otele dönüştürülen yapının iç mekan tasarımında, sade ve yalın mekanlar yaratmak, misafirlere kentin ve binanın tarihi dokusunu kendi evlerinde deneyimleme hissi vermek hedeflenmiştir.

Oda iç mekanlarında duvar ve tavan yüzeyleri beyaza, zemin ahşap kaplamaları ceviz ağacı rengine boyanarak yalınlık sağlanmıştır. Mobilyaların olabildiğince hafif ve ince malzemeli ve minimal tercih edilmesi, böylece yapısal ögeleri ön planda tutmak amaçlanmıştır. Elektrik ve mekanik tesisat tamamen yenilenerek yeni üretilen hafif bölücü duvar içine gizlenmiş, banyolar boyalı metal doğramalı cam bölücü ile yarı-geçirgen hale getirilmiş, aynı zamanda alan kaybını en aza indirmek amaçlanmıştır. Banyolarda kullanılan seramiklerin küçük ebatlı ve duvar yarı yüksekliğinde olması da eski yapı üretim tekniklerinden referans almaktadır. Binanın cumbalarına iç mekanda eski işlevi iade edilmiş, iki kişinin karşılıklı oturabileceği bir bölüm tasarlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Beyoğlu, İstanbul
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: ICG Mimarlık ve Otelcilik
Ana Yüklenici: Archist Mimarlık
Fotoğraf: Hacer Bozkurt
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 55 m²
Toplam İnşaat Alanı: 440 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ceyhan Gönen

Cenk Aykut

İrem Tıkız