Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

10 Karaköy Istanbul Hotel

1. aşama restorasyon ve restitüsyon projesi Mimarhane Mimarlık Restorasyon ve tadilat projesi Altuğ İnşaat tarafından yapılan tarihi yapı Metex Design Group tarafından otel olarak tasarlandı. 2014 yılında hizmete açıldı.

10 Karaköy Otel, tarihte bilinen adıyla Büyük Balıklı Han yenilenirken amaç tamamen turizme yönelik bir otel yapmak değil, aynı zamanda tarihi yapıyı örnek bir restorasyon projesi ile dokusunu bozmadan, karakterini yitirmeden butik otel olarak kullanıcılara sunmak olmuştur.

Büyük Balıklı Han 19.yy.dan itibaren başta hastane olmak üzere birçok sektöre hizmet etmiş bir Osmanlı büro han yapısıdır.

Yapı 950m2 alana oturmaktadır. Bir bodrum, zemin, asma kat, üç normal otel kat ve bir çatı olmak üzere 7 katlıdır. Avluya açılan 1 ana ve 3 yan giriş bulunmaktadır.

Oldukça etkili bir mimarisi olan binaya en az müdahale ile statik iyileştirmeler yapılmıştır. Yangın şartnamesine uygun olarak çekirdekler yeniden düzenlenmiş, çatı yenilenmiştir. Dolgu ile kapatılmış olan bodrum kat temizlenmiş döşeme kotları düzenlenmiştir. Bina cephesindeki zemin ve asma kat hizasındaki cephe taşları üzerindeki boyalar temizlenerek ilk günkü görünümüne kavuşturulmuştur. Mekanik ve elektrik sistemler bodrum katta yükseltilmiş döşeme içerisinde çözülürek yapısal tonozlar ön plana çıkartılmıştır. Yüksek tavanlı ana giriş holü binanın orta avlusuna açılmaktadır. Avludan bakıldığında revaklı oda kat koridorlarının tamamı algılanmaktadır. Girişin sağ ve solunda restoran ve bar konumlanmaktadır.

İç mimaride, dönemi çağrıştıracak metaryeller baz alınarak modern çizgide elemanlar seçilmiştir. Mobilyalardaki doğal ve nötr renk seçimlerinin arasında mavi ve yeşil tonları ile bronz ve pirinç, tarihindeki ayrıntıların günümüze uyarlaması olmuştur. Binanın avlusunda kullanılan aydınlatma elemanı yükseklik etkisini arttırmak için çoklu adetlerde kullanılmıştır .

Ana giriş aksında tam karşıda duvardan akan su ve balıklar 10 Karaköy'den geçmişi "Büyük Balıklı Han"a göndermedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Beyoğlu, İstanbul
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Nesa Group
Ana Yüklenici: Nesa Group
İç Mekan Projesi: Hüray Erk
Statik Projesi: Sigma Mühendislik
Mekanik Projesi: Civa Mühendislik
Elektrik Projesi: Enproje Mühendislik
Yangın Güvenlik Danışmanı: Etik Mühendislik
Fotoğraf: Kemal Olca
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 950 m²
Toplam İnşaat Alanı: 6,315 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Kağan Erk

Hüray Erk

Sinan Kafadar