Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Gezi Hotel Bosphorus

Metex Design projeyi şöyle anlatıyor:

İstanbul'un kentsel dokusu içinde merkezinde yer alan bir meydana ismini vermiş Taksim'de bir projenin hem mimari hem de iç mimari projesini üstlenmek ve bunu gerçekleştirmek biz mimari ofisler için bulunmaz bir fırsattı. Aynı zamanda bu projenin İTU Taşkışla Mimarlık Fakültesi'nin tam karşısında olması da İTU mezunu olan bizler için projeye ayrı bir heyecan katmıştır.

1950'li yıllarda inşa edilen Gezi Oteli'nin hem Gezi Parkı'na hem de boğaza cephesi olan bir mimarisi vardı. Projeye başlarken 3 cephesi açık, bir cephesi bitişik nizam olan bu arsada konumu itibari ile çok kıymetli olduğu için 3. Taşkışla'ya bakan cephesini de değerlendirdik. Aslında projenin ana mimari öğesi bu cephede yer almaktadır. Bizim için tamamen bir kabuk görevi gören bu cephede kullanılan malzeme diğer cephe malzemelerinden farklılaştırılmış ve dinamizmini artırmak ve en önemlisi de Taşkışla'ya doğru yönlenmek için 2 ucu hafif bir yay şeklinde tasarlanmıştır. Çinko çatı kaplama malzemesini biz bu mimaride cephede kullanmayı tercih ettik. Cephenin kıvrımlarının etkisini artırdığını düşündüğümüz arduvaz kaplama ile farklı bir cephe kaplaması yaptık. Diğer cephe kaplama malzememiz ise fibrobeton olmuştur.

Bizim mimarimizde önemli bir öğe olan sokak ile yapının birbirine sokulmasını ya da yakınlaşmasını sağlayan cumbalar Taksim civarındaki birçok tarihi binanın kimliğinin bir parçası olmuştur. Gezi parkına bakan cephede ve kalkan cephesinde bu geleneği bozmayarak cumbalar kullandık. Bu cumbalar iç mimari projede sedir alanları olarak düşünülmüştür.

Kalkan cephesinde yer alan 2 oda hem Taşkışla- Nişantaşı istikametine hem de kısmi olarak boğaz istikametine bakmaktadır. Odalardan birinde alışılmışın dışında bir yaklaşımla banyoyu boğaz cephesine yerleştirip tam boy doğrama kullandık. Boğaz cephesindeki diğer 3 oda da banyolarından endirekt olarak boğazı görecek şekilde çözümlendi. Gezi parkı cephesindeki odaların banyoları da dış cephede yer almaktadır.

İşverenin yaklaşık 365 m²'lik bir alanda maksimum oda talebinde bulunduğu bu projede 63 oda sayısı ile isteneni sağladık. Her katta 7 oda vardır. Toplam 3 toplantı odası, 1 spa katı ve lobi-resepsiyon katında da restaurant yer almaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Taksim, İstanbul
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Atay Turizm
İç Mekan Projesi: Metex Design Group
Statik Projesi: Probi İnşaat Proje
Mekanik Projesi: Demsa Group
Elektrik Projesi: Vemeks
Fotoğraf: Burak Olçaylı, BMC Production
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Arsa Alanı: 316 m²
Toplam İnşaat Alanı: 3465 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Sinan Kafadar

Kağan Erk

Hüray Erk