Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Acıbadem Altunizade Hastanesi

İstanbul Üsküdar'da bulunan Acıbadem Altunizade Hastanesi, Lina Mimarlık tarafından tasarlandı ve inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

Aylin Şensoy, projeyi anlatıyor:

Acıbadem Grubu ile yıllardır çalışmanın verdiği tecrübe ve sorumlulukla devam eden işlerimizden biri olacağını düşünerek Altunizade Acıbadem Hastanesi projemize ‘’geleceğin teknolojisini yaratma’’ ana fikriyle başladık. Çünkü tüm işlerimizde olduğu gibi bu projemizde de mimarinin de esas konulardan biri olan ‘’örnek oluşturmak, bugünün önünde bulunmak’’ ekip olarak temel amacımızdı.

Arazimiz Koşuyolu caddesinin, Altunizade istikametinde sağda Validebağ Korusu’nu geçtikten sonra Tophanelioğlu Caddesi’nden girişli, eskiden Bakımevi sonrasında Marmara Üniversitesi Hastanesi ve ek binaları olarak kullanılmaktaydı.

Proje arazimiz özellikli bir yapının çevresiyle de uyumlu olabileceğini gösterebileceğimiz bir konuma da yer almaktaydı. Hemen yanı başın da yer alan, Validebağ Korusu’nun kuşların rotasında olması sebebiyle kat yüksekliklerimizi azaltarak, yapının habitata olumsuz etkilerini azaltmaya çalıştık. Tarihi doku olarak çevresindeki köşkün yüksekliğini aşmayacak şekilde ana saçağımızı tasarlayarak kısıtlamalarla da insan-çevre ölçeğinde ki uyumu da dikkate alınarak yapı oluşturulabileceğini göstermek istedik. Binamızın hastane yapısı fonksiyonlarını karşılarken gerek iç mekân gerekse cephe olarak görsel bir şölen etkisi yaratması çalışmalarımızda öncelikli amacımız oldu ve sonuçta bunu başardığımıza inanıyoruz.

Hastanelerin hem teknik altyapı olarak komplike olması hem de çok farklı fonksiyonların birlikte çözümlenmesi gereken mimari bir yapıya sahip olması sebebiyle ciddi bir çalışma gerektirmekteydi fakat biz sağlıklı malzeme kullanarak, hasta, ziyaretçi, personel sağlığı ve konforunu sağlayarak,  gün ışığından maksimum yararlanarak, zararlı atık yönetimi, enerji ve su tüketimin de  çevre dostu bina yapmaya çalışarak  estetik, teknolojik, fonksiyonel ve çevreye uyumlu örnek  bir yapı oluşturduğumuz düşünüyoruz.

Acıbadem Altunizade Hastanesi, 2017 itibariyle 350 yatak kapasiteli,  98.000 m2 kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük kapalı alana sahip özel hastanesi olma özelliğini taşıyor. Leed Gold sertifika adayı, yeşil binası olma özelliğiyle de dikkat çekici olmuştur.

Bugünün önünde olmak ve geleceğin teknolojisini getirmek amacıyla dünyada ilk defa üç farklı teşhis ünitesinin (3 tesla mr, 128 kesitli,2 pheno) steril ameliyathane ortamında bulunduran ve üç ameliyathane ile bağlantılı olan hibrit operasyon sistemi olacaktır. Toplam 18 ameliyathane ve 75 yoğun bakım bulunmaktadır. Her branş için ayrı departmanlar düzeyinde tasarım ile klinik çalışmanın verimli yapılmasına olanak sağlanmıştır. Bu hastanemizde medikal teknik imkanlarıyla ; Nörolojik bilimler merkezi, meme sağlığı merkezi, onkoloji merkezi, ortopedi ve travmatoloji merkezi, girişimsel nöro radyocerrahi merkezi, saç ekim merkezi, fizik tedavi merkezi, kök hücre merkezi, ağız ve diş sağlığı merkezi, kadın hastalıkları ve doğum merkezi, lazer ve cilt bakım merkezi, endoskopi merkezi, anjiyo merkezi (kateter laboratuvarı), iyodin merkezi, tüp bebek merkezi, çocuk sağlığı ve hastalıkları merkezi gibi özellikli konularda  ilk ve tek olma hedefine ulaşılmıştır.

Biz mimari ekip olarak yılların verdiği tecrübeyle, mekanik, elektrik, statik, medikal ekipman, uygulama ekiplerimizle yakaladığımız uyumu, bu projemizde de işlerimize yansıtarak gösterdiğimize inanıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz..

Harita
Künye
Proje Yeri: Üsküdar, İstanbul
Proje Tipi: Hastane / Poliklinik
Proje Tipi Grubu: Sağlık
Danışman: Temel Baltaoğlu
Ana Yüklenici: Acıbadem Sağlık Grubu
Alt Yüklenici: Acıbadem Proje Yönetimi
Peyzaj Mimarlığı: Vista Proje
İç Mekan Projesi: Metex Design Group
Proje Yöneticisi: Fatma Buse Öngen
Uygulama Projesi: Archistanbul
Cephe Tasarımı: Forum Studio
Aydınlatma Projesi: Acıbadem Proje Yönetimi
Statik Projesi: Perform Mühendislik
Mekanik Projesi: Acıbadem Proje Yönetimi
Elektrik Projesi: Acıbadem Proje Yönetimi
Tesisat Projesi: Acıbadem Proje Yönetimi
Çelik Projesi: Perform Mühendislik
Altyapı Projesi: Arttek Mühendislik
Akustik Projesi: MEA Akustik Danışmanlık
Akustik Danışmanı: Arda Yavuz
Yangın Tahliye Projesi: İtina İnşaat ve Danışmanlık
Yangın Güvenlik Danışmanı: Tuncay Akdağ
Fotoğraf: Cemal Emden
Şantiye Yöneticisi: Murat Aksu, Sibel Burgazlıoğlu
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2014,
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 16,450 m2
Toplam İnşaat Alanı: 98,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aylin Şensoy