Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Actera Group Ofis Yapısı

NSMH tarafından ofis olarak yeniden işlevlendirilen ve tasarlanan tarihi yapı İstanbul Çengelköy'de bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Endüstri yapısından otele, otelden ofise dönüşen yapının vergi kayıtları 1875 yılına kadar gidiyor. En azıdan 143 yıllık bir geçmişten söz ediyoruz. Uzun ömürlü şeylerin kıt olduğu bir coğrafyada sıra dışı bir durum. Bina, alkol ve ispirto fabrikası olarak yapılmış. Alkol üretimi Tekel’e geçince briket kömür üretilmiş. Daha sonra plaj ve yazlık sinema olarak kullanılmış. 2005’te Sumahan on the Water adıyla turizme katılmış.

İşimiz bu yapının yarısını Actera Group için bir ofis yapısına dönüştürmekti. Tarihinin ve coğrafyasının sıra dışılığı yeni kullanım programında da vardı. Çok sayıda irili ufaklı toplantı odası, hepsi denize nazır “partner” odaları ve rıhtım kotundaki açık ofisleriyle kendine has bir mekân ihtiyacı olan Actera’nın programını bu yapıya yerleştirirken, otel olarak kullanılan hacimden neredeyse hiç iz kalmadı; ama buna rağmen o halinin etkileyici ve iyi hislerini taşıdığını düşünüyoruz. Bütün katlarda çözümler servis veren ve servis alan mekanların ayrımı ve gerektiği gibi ilişkilendirilmesi üzerine kurulu.

Dış görünüşünde hiçbir şey değiştirmediğimiz düşünülürse yapıların ilk yapıldıklarından çok farklı kullanımlar için de değerlendirilebildiklerini, yapı ömrünün çok uzun olduğunu ve buna bağlı olarak yıkmak yerine dönüştürerek kullanmanın önemi üzerine iyi bir deneme olarak görünüyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Üsküdar, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Actera Group
Danışman: Varol Karayel, İF Mühendislik
Proje Yöneticisi: Batu Tarman, Hakan Tung, Pelin Güley, Gülenay Erdem
Mekanik Projesi: Cevat Tanrıöver, Tanrıöver Mühendislik
Elektrik Projesi: Belgin Pekcan, Enkom Mühendislik
Akustik Danışmanı: MEA, Arda Yavuz, Ayşe Glass, Glass&Sabah Akustik
Fotoğraf: Engin Gerçek, Studio Majo
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 1,000 m²

Pin It
Mimar

Nevzat Sayın

Gülenay Arıkan