Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Longosphere Glamping

Yazgan Tasarım Mimarlık, tarafından tasarlanan glamping (lüks kamp) tesisi İğneada''da bulunuyor.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

İğneada Türkiye’nin kuzeybatısında bulunan Kırklareli ilinde Karadeniz’e kıyısı olan küçük bir beldedir. Alan, ender bulunan taşkın yatağına, kışın yaprak döken ormanlara, kıyı kumullarına, tatlı ve tuzlu su göllerine ve çeşitli hayvan ve bitki ekosistemlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu küçük alanın bünyesinde bulundurduğu ekolojik çeşitlilik İğneada’yı Avrupa’da eşsiz bir konum haline getirmektedir.

Proje, İğneada’nın eşsiz doğasını deneyimlemek isteyen turistlerin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlarken aynı zamanda da yeni bir konaklama türü sunmaktadır: lüks kamp (glamorous camping: glamping). Lüks kamp dünyada gün geçtikçe yaygınlaşan, ziyaretçilerin modern hayatın konforundan vazgeçmeden doğa ile doğrudan temasa geçebileceği bir turizm çeşididir. 

Longosphere Glamping’in genel tasarım anlayışı fonksiyonel olarak çeşitlenen üç zon ve bu zonların birbirleriyle olan ilişkisine dayanmaktadır; itina ile planlanan bir hiyerarşi ve dolaşım modeli master plana yansımaktadır. Üç ana alan -günübirlik alan, aktivite alanı ve konaklama alanı- yaprak formunda üç bölge olarak biçimlenerek ana giriş noktasında birleşmektedir. Proje alanının kuzeydoğusunda konumlanan ana giriş, aynı zamanda birimlerin kamu-özel dağılımını düzenleyen eş merkezli yarım dairelerin de odak noktasıdır. Zonları biçimlendiren ana dolaşım yolları elektrikli golf arabası yolu, bisiklet yolu ve yaya yolundan oluşmaktadır; ayrıca her bir zon sadece yaya kullanımına açık merkezi bir aks (zon içi dolaşım rotası) ve iki dairesel yol (zonlar arası geçiş rotası) ile de bölünmüştür.

Günlük ziyaretçilere ayrılmış alanda (master planda doğu yaprağı) yemek pişirmenin, kontrollü ve orman dostu bir şekilde gerçekleştirildiği, küçük dükkanların çevrelediği bir yol yardımıyla ulaşılan piknik alanları bulunmaktadır. Bu zon tüm kullanıcılara açık olacaktır ancak esas olarak alanı bir günlüğüne kullanacak olan günübirlik ziyaretçilere hizmet edecektir.

Aktivite alanı ortada konumlanmış olup alanın güneyine doğru uzayarak diğer iki zon arasında bağlayıcı eleman görevi görmektedir. Tenis ve basketbol sahaları, çok amaçlı yeşil amfi tiyatro, macera parkı ve genç ziyaretçiler için iki tematik çadır köyü, bu alanın esas fonksiyonlarını oluşturmaktadır.

Üçüncü ve en geniş zon (batı yaprağı) yatılı ziyaretçiler için konaklama ve servis alanı olarak tasarlanmıştır. Merkezde bir biyolojik göl doğal vadi formunu doldurmakta ve alanın var olan topografik özelliklerini kullanarak ziyaretçi deneyimini zenginleştirmektedir. Gölün etrafında, kulübelerden lüks çadırlara doğru çeşitlenen her biri kendi meydanına sahip farklı tiplerdeki konaklama birimleri 7 tematik köy olarak organize edilmiştir. Buna ek olarak, lobi kafe, spa ve toplanma alanı ziyaretçilerin özel ihtiyaçlarına hizmet edecek şekilde tasarlanmıştır.

Projedeki bütün birimler -en küçük servis biriminden en büyük toplanma alanına kadar- temasal çeşitlenmeler ile tasarlanıp aynı yapısal sistem ve malzeme paleti farklı formlarda uygulanmıştır. Her birim modüleriteyi tanımlayan, ölçek veren ve final formu oluşturan tekrarlı ahşap kiriş çerçeveler ile sarılmıştır. Ters yönde geçen ikincil kiriş sistemi birincil sistemi taşıyıcı görevi görmektedir. Her birim desteklerin üzerine oturmakta ve zeminden kısmen kopmaktadır; böylece, bitki ve toprak örtüsü üzerindeki etkiyi minimuma indirme hedeflenmektedir. Genel tasarım yaklaşımı olarak, her bir birimin yapımında minimum ekolojik ize sahip, doğal, sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılmaktadır.

Konsepti bakımından iddialı ve yenilikçi olan Longosphere Glamping projesi, içinde bulunduğu alanın değerini artırarak Türkiye’de eşsiz bir doğa turizmi deneyimi sunmayı, aynı zamanda uygulama bakımından mütevazı ve doğa dostu kalmayı hedeflemektedir.

Künye
Proje Yeri: Kırklareli, İğneada
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Istranca Turizm
Ana Yüklenici: Istranca Turizm
Statik Projesi: Sigma Mühendislik
Mekanik Projesi: Sigma Mühendislik
Elektrik Projesi: Sigma Mühendislik
Fotoğraf: Emre Dörter, Yunus Özkazanç
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2019
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Arsa Alanı: 170.237 m2
Toplam İnşaat Alanı: 14.405 m2

Pin It
Mimar

Kerem Yazgan

Begüm Yazgan