Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Reges a Luxury Collection Resort & Spa

Dilekci Mimarlık tarafından tasarlanan otel İzmir Çeşme''''''''''''''''de bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Malzeme ve ışığın yarattığı dil, projenin ruhunu oluşturur. Her proje; konusuyla, topoğrafyasıyla ve çevresiyle anlam kazanır.

Çeşme’deki Boyalık Plajı üzerindeki lokasyonun, barındırdığı potansiyelleri açığa çıkartacak bir yaklaşıma ihtiyaç duyuluyordu. Mimari olarak form, silüet, sürdürülebilirlik ilişkileri üzerinden hareket ettik. İki ayrı yapıdan oluşan ve yüksek yoğunluklu bir programdır.

Yatay döşeme hareketleri, her katta, kütlesel hareketi kuvvetlendirmek için üç boyutlu kütle hareketine eşlik ederek tasarlandı. Aynı zamanda bu teraslar doğal bir güneş kırıcı görevini de üstlenmektedir. Planlama olarak ortada geniş bir açık alan yaratılmıştır.

Büyük blok komşu parseldeki, mevcut yapılaşmaya sırt dönercesine, manzaraya yönlendirilmiştir.  Aynı zamanda yükseldikçe denize doğru hareket eden bir kütlesel hareketle bu sırt dönüşü kuvvetlendirmektedir. Küçük blok ise, yükseldikçe kütle olarak geriye çekilerek manzara açısını genişletmektedir.  Her iki blokun oda yerleşimleri, birbirini görmeyen, doğrudan deniz bakışı hedeflenerek kurgulanmıştır.

Proje geniş otel odalarının yataklarında kesintisiz cam cephe aracılığıyla denizin içeri alınması hissini kuvvetlendirme üzerine geliştirilmiştir. Oda önlerinde yarattığımız geniş teras alanları otelin açık alan tecrübelerini zenginleştirmekte, aynı zamanda denize kesintisiz bakan birimlere ait teraslar ile denize bakışta doğrudan suyla buluşma özel olma hissini kuvvetlendirmesi istenmiştir. Plan düzlemindeki kütle hareketleriyle tüm odaların bakış açılarını değiştirerek sürpriz bakış açıları yaratılmıştır.

Künye
Proje Yeri: İzmir, Çeşme
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Reges Yapı
Ana Yüklenici: Reges Yapı
Alt Yüklenici: More Contract
İç Mekan Projesi: HBA, Sayeli Uysal
Proje Yöneticisi: Aslı Çalıkoğlu
Statik Projesi: Bürostatik, İlker Ergüneş
Mekanik Projesi: Deniz Proje
Elektrik Projesi: EN Proje
Tesisat Projesi: Deniz Proje
Yangın Güvenlik Danışmanı: Yanmadan Yangınla Mücadele
Fotoğraf: Emre Dörter
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 3.406 m2
Toplam İnşaat Alanı: 8.332 m2

Pin It
Mimar

Durmuş Dilekci