+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Reges a Luxury Collection Resort & Spa

Dilekci Mimarlık tarafından tasarlanan otel İzmir Çeşme''''''''''''''''de bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Malzeme ve ışığın yarattığı dil, projenin ruhunu oluşturur. Her proje; konusuyla, topoğrafyasıyla ve çevresiyle anlam kazanır.

Çeşme’deki Boyalık Plajı üzerindeki lokasyonun, barındırdığı potansiyelleri açığa çıkartacak bir yaklaşıma ihtiyaç duyuluyordu. Mimari olarak form, silüet, sürdürülebilirlik ilişkileri üzerinden hareket ettik. İki ayrı yapıdan oluşan ve yüksek yoğunluklu bir programdır.

Yatay döşeme hareketleri, her katta, kütlesel hareketi kuvvetlendirmek için üç boyutlu kütle hareketine eşlik ederek tasarlandı. Aynı zamanda bu teraslar doğal bir güneş kırıcı görevini de üstlenmektedir. Planlama olarak ortada geniş bir açık alan yaratılmıştır.

Büyük blok komşu parseldeki, mevcut yapılaşmaya sırt dönercesine, manzaraya yönlendirilmiştir.  Aynı zamanda yükseldikçe denize doğru hareket eden bir kütlesel hareketle bu sırt dönüşü kuvvetlendirmektedir. Küçük blok ise, yükseldikçe kütle olarak geriye çekilerek manzara açısını genişletmektedir.  Her iki blokun oda yerleşimleri, birbirini görmeyen, doğrudan deniz bakışı hedeflenerek kurgulanmıştır.

Proje geniş otel odalarının yataklarında kesintisiz cam cephe aracılığıyla denizin içeri alınması hissini kuvvetlendirme üzerine geliştirilmiştir. Oda önlerinde yarattığımız geniş teras alanları otelin açık alan tecrübelerini zenginleştirmekte, aynı zamanda denize kesintisiz bakan birimlere ait teraslar ile denize bakışta doğrudan suyla buluşma özel olma hissini kuvvetlendirmesi istenmiştir. Plan düzlemindeki kütle hareketleriyle tüm odaların bakış açılarını değiştirerek sürpriz bakış açıları yaratılmıştır.

Details
Project Location: İzmir, Çeşme
Project Type: Hotel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Employer: Reges Yapı
Ana Yüklenici: Reges Yapı
Alt Yüklenici: More Contract
Interior Architecture: HBA, Sayeli Uysal
Projcet Manager: Aslı Çalıkoğlu
Structural Project: Bürostatik, İlker Ergüneş
Mechanical Project: Deniz Proje
Electrical Project: EN Proje
Plumbing Project: Deniz Proje
Fire Safety Consultant: Yanmadan Yangınla Mücadele
Photography: Emre Dörter
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 3.406 m2
Total Construction Area: 8.332 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Durmuş Dilekci