Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Alaçatı Zigana Resort Otel

Proje İzmir’in Çeşme ilçesinde bulunan Alaçatı tatil beldesinde yer almaktadır.

OCADO Mimarlık, projeyi anlatıyor:

80.000 metrekarelik alan üzerinde 35.000 metrekare inşaat alanı olan Zigana Resort Hotel; ana otel kütlesi ve bu kütleden bağımsız 65 adet villa tasarlanmıştır. Kıyısında yer aldığı denize ve topografyaya göre yönelim ve yerleşimi sağlanmıştır.

Ana Otel kütlesi kullanıcıları, yaklaşık 1000 m2’lik çelik -cam strüktür bir saçakla içeriye davet etmektedir. Otelin lobisinde de saçağın devamı niteliğinde skylight öğeleri kullanılmış olup, maximumda ışık alan, dış-iç kurgusunda sürekliliği sağlayan ve lobide bekleme esnasında bile harika deniz manzarasının izlenebilmesine olanak sağlayan bir tasarım yolu izlenmiştir.

Otel bünyesinde 6 tanesi süit, 2 adet engelli odası toplamda 102 oda mevcuttur. Süitlerin hepsi farklı açılardan denizi tamamen görebilecek şekilde tasarıma uygulanmıştır. Diğer odalar ise yan yana bulunduklarını birimlerle aralarında mahremiyeti korumaya ilişkin doğal taş kaplanan balkon bölüntüleri ile ayrılmıştır ve yine aynı bölüntülerle cepheye hareketlilik kazandırılmıştır

Genel konsept olan ‘yelken’ öğesinden esinlenerek oda bölücü duvarları önüne yerleştirilen çelik yelken direklerini andıran aydınlatmalar tasarlanmıştır. Gece, deniz tarafından otel binasına bakıldığında, otomasyona bağlanan bu aydınlatmalarla, ışık oyunlarıyla cepheye hareketlilik kazandırılmaya çalışılmıştır.

13 bloktan oluşan villaların her bir bloğunda 5 adet bağımsız birim bulunmaktadır. Ritmik kayma hareketleriyle birbirini görmeden özel bir hayat sürdürebilecek mahremiyet alanına sahip olmaları ve topografyayı kullanarak denize yönelmeleri amaçlanmıştır. Villaların girişlerinde, çelik ayaklara taşıtılan cam-çelik saçaklar ‘yelken’ öğesi düşünülerek tasarlanmıştır.

Villaların merdiven kulesi sırtına yine otomasyona bağlanan düşey lineer LED aydınlatmalar tasarlanmıştır. Böylece Otelin bütününe yayılan bir aydınlatma kurgusuyla, yol kotundan da algılanabilir birimler yaratılmıştır.

Tasarımda kullanılacak malzemeler seçilirken doğaya uyum ön planda tutulmuştur ve ahşap, doğal taş ve cam kullanılmıştır. Doğal taş olarak bölgenin geleneksel taşı olan Alaçatı taşı tasarımda sıkça kullanılmıştır. Uzun süre korozyona ve deniz tuzuna dayanıklı olmadığı için gerçek ahşap kullanılamamış ve yerine ahşam görünümlü kompozit kullanımı uygun görülmüştür.

Sahil kısmında snack bar, pool bar gibi birimler tasarlanarak, ihtiyaçlar çözülmüş ve otel ile deniz ilişkisi güçlendirilmiştir. Üst örtü olarak, gergi membranlar kullanılarak strüktürel hareketliliğin devam ettirilmesi sağlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çeşme, İzmir
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: TEK-ART Holding
Ana Yüklenici: TEK-ART Holding
Peyzaj Mimarlığı: E2 Peyzaj
İç Mekan Projesi: Füme Design, OCADO Mimarlık
Proje Yöneticisi: Öznur Çakır
Statik Projesi: Genseres Mühendislik
Mekanik Projesi: Karma Mühendislik
Elektrik Projesi: Fluks Enerji
Tesisat Projesi: Karma Mühendislik
Çelik Projesi: Genseres Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 80,000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 35,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Öznur Çakır
Yardımcı Mimar(lar)
Hale Uzun
Erhan Arar