Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Şahin Kavuk Evi İç Mekan Tasarımı

Proje İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı merkez bölgesinde yer almaktadır.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Şahin Kavuk evi iç mimari projesi tasarlanırken olabildiğince sade çizgilerin, beyaz renk ve dokulardaki formların, metal elemanların tasarlandığı ‘İskandinav tarzı’ ve “endüstriyel tarzın” harmanlanması kurgusu üzerine odaklanılmıştır. Öncelikle tüm iç bölücü duvarları , kişilerin kullanımına göre yeniden ele alınarak, daha fonksiyonel bir kullanıma göre yeniden çözümlenerek tasarlanmıştır. Bu bağlamda düşey elemanlar ve mobilyalarda beyaz kullanılarak, döşemelerde zıt bir kontrast üzerine gidilerek antrasit doğal taş kullanılmıştır.

Binanın eski betonarme merdiveni yıkılarak, yerine mekanın daha efektif kullanımına olanak veren ve mekan ile bütünleşen çelik-ahşap merdiven tasarlanmıştır. Aynı zaman da merdivenin altında da yeşil alan yaratılarak ve aydınlatma elemanları kullanılarak giriş holüne hareket getirilmiştir.

Proje Alaçatı’da olması sebebiyle belli duvarlarda kesme Alaçatı taşı kullanılmıştır. Odalarda da yine antrasit ve beyaz renkler ön planda tutulmuştur.

Kat yatak odları giriş holünde ise, ahşap kaplama bir alan yaratılarak bu bölümün diğer bölümlerden ayrılması ve özelleştirilmesi sağlanmıştır. Kapılarda pervaz kullanılmamış, bunun yerine antrasit metal profiller kullanılmış, bu sayede ahşap kaplamalar arasındaki geçiş ince elemanlarla sağlanmıştır. Merdiven kulesinde ise; beyaz duvarlara monte edilen antrasit metal profiller tavanda birleşerek, düzensiz uzunluktaki sarkıt aydınlatmaların  monte edildiği kısımları oluşturmuştur. Korkuluklar da çelik halat ve ahşap küpeşte kullanılmış, yaratılmak istenen tarzla bir bütün oluşturması amaçlanmıştır.

Tüm mobilya ve iç mekan dizaynında minimalist müdahaleler yapılmıştır. Ana konsepte bağlı kalarak aydınlatmalar ve armatürler de İskandinav ve endüstriyel tarzın barındığı elemanlar seçilmiştir.

Künye
Proje Yeri: Alaçatı, İzmir
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Kavuklar İnşaat
Ana Yüklenici: Kavuklar İnşaat
Mekanik Projesi: Kavuklar İnşaat
Elektrik Projesi: Kavuklar İnşaat
Mimari Mesleki Kontrollük: OCADO Mimarlık
Şantiye Yöneticisi: Kavuklar İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Öznur Çakır
Yardımcı Mimar(lar)
Hale GÜLEÇ
Burcu TAŞLI
Dilara DÜLGER