Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Qebele Otel ve Alışveriş Merkezi

Azerbaycan’ın Qebele Şehrinin merkezinde konumlanan projede, 265.000 metrekarelik alan üzerinde 55.000 metrekare inşaat alanı olan proje otel ve AVM yapılarından oluşmaktadır.

Proje alanı olarak belirlenen bölümde iki yapı arasındaki yolun yaya ve araç sirkülasyonunun yoğunluğu sebebiyle, tasarımda suyun akışkanlığı ve su dalgası formlarının bir araya gelmesi ile yarattığı süreklilik üzerinden “meydan” kavramlarının yapıların bünyesiyle birleştiği bir kurgu üzerine odaklanılmıştır. Bir su damlasının zemine damlaması, sıçraması, iki parçaya bölünmesinin oluşturduğu formların bütünü olarak tanımlanabilir.

AVM’nin üst örtüsünde eğrisel formun en uç noktasının kütlenin bütünü ile birleşmesiyle giriş saçağı oluşturulmuştur. Sirkülasyonun üstü skylight ile örtülerek doğal ışık girişi sağlanmıştır. Otel yapısı ise AVM ve şehir ile bütünleşecek şekilde bir yönelim ve konumlandırma yapılarak yerleştirilmiştir. Şehre yönelecek şekilde, giderek küçülen plansal çözümlenmesinde ise teraslamalar yapılarak, sürekli ve bir bütünün devamı niteliğinde çözümlerle otelde en yüksek kota ulaşılmıştır. Cephe ve formların tasarımlarında ayrıca Azerbaycan’ın yerel motiflerinden esinlenerek, mimari projeye yansıtılmıştır.

Künye
Proje Yeri: Qebele, Azerbaycan
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi, Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama, Ticari
Ana Yüklenici: Ayfer Güleç, Palas Construction, Gilan Holding
Proje Başlangıç Yılı: 201, 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 265,000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 55,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Öznur Çakır