Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Rixos Maysan Oteli

MTK Mimarlık-Danışmanlık projeyi anlatıyor:

Doğuda hakim Dicle manzarasının bulunması ve arazinin özellikleri, yapı formunun oluşturulmasında ve tüm odaların ve ana mekanların manzara yönüne bakacak şekilde düzenlemesinde etken olmuştur. Otelde 84 standart oda, 2 engelli odası ve 10 süit vardır.

Zemin katta, bina ana girişinden bağımsız kullanıma da olanak tanıyacak şekilde balo salonu için de ayrı bir giriş verilmiştir. Ana yol tarafında zemin katta lobi ve restoran, üst katlarda ise yatak odaları konumlandırılmıştır. Yine ortak kullanıma açık olan bu mekanların baktığı ön kısımda havuz, yeşil alan ve terasların da bulunduğu açık bir peyzaj düzenlemesi de yapılmıştır. Restoran, bar ve lobi ana yola bakan cephede oluşturulan peyzaj düzenlemesiyle fiziksel olarak da ilişkilendirilmiş olup, kullanım zenginliği yaratılmıştır. Farklı büyüklüklerde 4 adet toplantı salonu, 5 adet kiralık ofisin de bulunduğu birinci kat, toplantı salonlarındaki mutfak servis ihtiyacını bodrum katla bağlantılı servis asansörü yardımıyla gidermektedir. Fuaye kısmı galeri yardımıyla zemin kat lobi mahaliyle görsel olarak ilişkilendirilmiştir. İkinci katta, restoran ve havuz kısmı görsel olarak bağlantılı olup, düğün, kokteyl gibi organizasyonlar için kayar katlanır camlarla fiziksel olarak da birleştirilebilmektedir. Yüzme havuzunun, bu kısmın çatısına çıkan bir merdivenle teras ile de bağlantısı sağlanmıştır. Bu teras bitki havuzu ile de zenginleştirilecek olup, güneşlenme terası olarak istenirse kullanılabilmektedir.
Yapının nehre baktığı dış cephesinde, odaların pencereleri her katta kaydırılarak görsel bir zenginlik elde edilmiştir. Ana kütle olarak girişten geride kalması, yapının etrafıyla olan ilişkisini güçlendirmiştir.

Künye
Proje Yeri: Basra, Irak
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Kürk İnşaat
Ana Yüklenici: Kürk İnşaat
Proje Yöneticisi: Sezin Arkun
Statik Projesi: UGT Mühendislik
Mekanik Projesi: Meta Mühendislik
Elektrik Projesi: ESAN Epd Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
Arsa Alanı: 9,145 m2
Toplam İnşaat Alanı: 12,500 m2

Pin It
Mimar

M.Turhan Kayasü

Mert Kayasü