Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Erbil Asayiş Genel Müdürlüğü

10 hektarlık bir alanda yer alacak kompleks, başta Genel Müdürlük Binası olmak üzere toplam dokuz farklı binadan oluşuyor.

Genel Müdürlük ve yedi adet daire başkanlığından oluşan ana idari fonksiyonların yanı sıra personel yemekhanesi, 400 kişilik Çok Amaçlı Salon ve 200 kişilik Konferans Salonu da Genel Müdürlük Binası'nda yer alıyor.

Genel Müdürlük Binası'nın kütle organizasyonunda güvenliği göz önünde bulundurmak amacıyla, içe dönük avlulu 3 parçadan oluşan bir yapı tercih edildi. Yapının, kuzeyi ve güneyinde birer adet yapı kanadı yer alıyor ve her kanat 3 adet idari bloktan oluşuyor. Kanatlar birbirine, içinde asansör-merdiven holü, tuvalet grubu, bilgi-işlem odalarını içeren ortak servis mafsallarıyla bağlanıyor. Genel Müdürlük Bloğu korunaklı bir şekilde bu iki kanadın arasında yer alıyor. Genel Müdürlük Bloğunda, Genel Müdürlük makamının yanı sıra yukarıda bahsedilen sosyal işlevler de yer alıyor. Genel Müdürlük ve sosyal işlevler, bloğun ortasından geçen yüksek hacimli, üstten ışık alan bir iç sokakla birbirinden ayrılıyor.

Brüt beton bina cephesi, güvenlik ve iklim parametreleri göz önünde bulundurularak avlulu yapı tipine uygun olarak iki ayrı tavırla şekilleniyor. Dışa bakan cepheler olabildiğince az açıklık veren, verdiğinde de güneş kırıcı panellerle gizlenirken; Genel Müdürlük bloğuna, avluya ve iç sokağa bakan iç cepheler açık ve şeffaf bir biçimde, kuzey-güney yönündeki güneşe karşı yatay güneş kırıcılarla şekilleniyor. Batıya bakan tek cephe olan Genel Müdürlük girişi ise dikey güneş kırıcılarla güneşe göre şekilleniyor. Kompleks genelinde, cephe açıklıkları boyutlandırılırken, her mahalin gün ışığından maksimum düzeyde faydalanması amaçlandı.

Kompleksin diğer binaları da güvenlik ve mimari bütünlüğün sağlanması adına brüt beton olarak tasarlandı ve binalar tamamen içten yalıtıldı. Yine güvenlik kaygısı nedeniyle kompleks içinde yer alan binalar birbirlerine ve Genel Müdürlük Bloğuna yer altı galerisiyle bağlandı.
Irak'ın yıpratıcı iklimsel özellikleri ve toz fırtınasının bina yüzeyinde kısa zamanda yarattığı kalıcı görsel rahatsızlık düşünüldüğünde, yapının brüt beton olarak şekillenmesi yerellik yorumu açısından da yapı ve yer ilişkisini güçlendiriyor.

Künye
Proje Yeri: Erbil, Irak
Proje Tipi: Karakol, Ofis
Proje Tipi Grubu: Kamu
İşveren: Kürk İnşaat
Ana Yüklenici: Kürk İnşaat
Proje Yöneticisi: Mert Kayasü
Statik Projesi: ATABAR Mühendislik
Mekanik Projesi: ATABAR Mühendislik
Elektrik Projesi: ESAN Epd Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 105,700 m2
Toplam İnşaat Alanı: 50,000 m2

Pin It
Mimar

M.Turhan Kayasü

Mert Kayasü

Gökçe Ulusoy

Şebnem Gür

Ogün Tuzcuoğlu

Ezgi Balkanay

Duygu Sungur

Sedat Acar

Elif Köktaş

Aybüke Deringöz