Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

100 Yataklı Kalar Pediatri Hastanesi

MTK Mimarlık-Danışmanlık projeyi anlatıyor:

Hastane kompleksi, Irak'ın Kalar kentinde 25.000 m2 bir alanda bulunmaktadır. Arazi neredeyse düz ve güneyinde bir anayol, batısından da tali yol geçmektedir.

Ana hastane binası, iç avlusu bulunan bodrum, zemin ve iki üst kattan meydana gelen tek bir bloktan oluşmaktadır. Yatak katları zemin üstünde, doğu ve batı kanatlarında yer alırken, poliklinik ve servisler daha çok zemin ve bodrumda bulunmaktadır. Güneye bakan ana giriş ayakta hasta, personel ve ziyaretçiler tarafından kullanılmaktadır. Giriş üstünde, ışıklığı ile çevresindeki yönetim birimlerini aydınlatan bir galeri boşluğu oluşturulmuştur. İç avlunun çevresinde, hoş bir hastane sokağı kurgulanmıştır. Bu sokak ile zemin kattaki tüm birimleri birbirine bağlamakta, binanın arkasında ise üst katlara giden dikey dolaşıma yer vermektedir. İç avlu, ziyaretçilerin ve çocukların kullanımına göre detaylandırılmıştır.

Dört farklı yöne bakan cephelerde, güneş kontrolüne dikkat edilmiştir. Güneş kırıcılar, bulunduğu yöne göre farklılık göstermektedir. Güneye bakan giriş cephesi dışa doğru çıkmakta, güneş kırıcı ve kutu profil konstrüksiyonla canlandırılmıştır. Kırıcıların asıldığı duvarlar, çocuk hastanesi karakterini yansıtmak amacıyla renklendirilmiştir.

Künye
Proje Yeri: Kalar, Irak
Proje Tipi: Hastane / Poliklinik
Proje Tipi Grubu: Sağlık
İşveren: VINS Construction
Ana Yüklenici: VINS Construction
Proje Yöneticisi: Cihan Kayaçetin
Statik Projesi: ATABAR Mühendislik
Mekanik Projesi: ATABAR Mühendislik
Elektrik Projesi: ATABAR Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2013,
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
Arsa Alanı: 25,000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 23,390 m2

Pin It
Mimar

M.Turhan Kayasü

Mert Kayasü

Cihan Kayaçetin

Duygu Tekin

Buket Yıldırım