Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Dent Royal Klinik

Mutlu Dental Klinik Ankara’nın Gaziosmanpaşa semtinde, doğa ile iç içe bir konumda yer almaktadır.

Klinik, ofis binası olarak inşa edilen bir yapının iki katına yayılmaktadır. Projenin iç mimari tasarımı ve uygulaması İki Derece Mimarlık tarafından gerçekleştirilmiştir. Tasarım süreci, doğal malzemelerin, projenin gerektirdiği sentetik malzemeler ile bir arada kullanıldığı ve aynı zamanda hijyenin ön planda tutulduğu, temel bir kurgu üzerinden detaylandırılmıştır.

Klinik giriş katında dört adet yetişkin muayene ünitesi, bir adet çocuk muayene ünitesi, bir adet panoramik röntgen odası, misafir dinlenme alanı, çocuk oyun alanı, görevliler için bir adet bay ve bayan giyinme odası, engelli kullanımına uygun tuvalet bölümü, bir adet yönetim odası, bir adet doktor dinlenme odası ve konferans salonu bulunmaktadır. İkinci katta ise bir adet sekretarya, altı kişilik açık ofis alanı, bir adet makam odası, muhasebe, mutfak ve depo bölümleri yer almaktadır.

Mekanları geniş ve ferah göstermek amacıyla genel mekan, zemin bölümlerinde beyaz renkli epoksi uygulaması tercih edilirken, koridor bölümlerinde, üniteler arasında mesafeler geniş tutulmuş ve ayna kullanımı ile derinlik algısı desteklenmiştir. Diğer tarafta, zemin bölümlerinde ve belirli aksesuarlarda turuncu renk ile vurgu ve yönlendirme yapılmıştır. Genel mekanlarda, tavan bölümlerinde, beyaz renkli, parlak epoksi boya kullanılırken, muayene üniteleri gibi belirli bölümlerde anti bakteriyel özelliğe sahip, taş yünü tavan tercih edilmiştir. Doğal ürünlerin ön planda tutulduğu projede, giriş alanında, muayene ünitelerinde ve konferans salonunda freze natürel meşe kullanımı ve giriş banko bölümünde doğal mermer kullanımı ile temel kurgu vurgulanmıştır. İç mekan tasarımının geneline hakim, tekdüzeliğe karşı duruş, duvarlarda beyaz renkli fiber tuğla kaplama kullanımı ile sürdürülmüştür. Tüm hareketli mobilyalar B&T Design koleksiyonlarından seçilmiştir. Renk belirlemeleri ise genel çizgiye uyum sağlayacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Projenin aydınlatma tasarımında gün ışığından mümkün olduğunca fazla verim almak hedeflenirken, DR Light firması koleksiyonlarından seçilen aydınlatma elemanları homojen bir ışık dağılımı yaratacak şekilde belirlenmiştir. Perde seçimleri de aynı etkiyi destekleyecek şekilde yapılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Tipi: Hastane / Poliklinik
Proje Tipi Grubu: Sağlık
İşveren: Mutlu Dental
Ana Yüklenici: İki Derece Mimarlık
Fotoğraf: Fethi Mağara
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 730 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yaman Pamukcu

Erkan Erarslan