Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Arzen Kapı Showroom

İki Derece Mimarlık, Ankara Balgat'ta yer alan Arzen Kapı Showroom iç mekan tasarımını anlatıyor:

Arzen Kapı Showroom bulunduğu yapının giriş katında yer almaktadır. Proje öncesinde farklı bir sektöre yönelik olarak kullanılan mağaza düzeninden mevcut haline dönüştürülmüştür. Mekanın aks aralığının dar olması dikey yönlü bir tefriş oluşturulmasına yol açmıştır. Showroom, ürünlerin sergilendiği bir alan olmanın yanı sıra sirkülasyon amacıyla kullanılan bir koridor olarak tasarlanmıştır. Yerleşim planında orta alan mümkün olduğunca kapatılmadan, satış elemanları için açık görüşme alanları yaratılarak ferah bir mekan oluşturulması hedeflenmiştir. Mekan içerisinde bir adet yönetici odası, açık alanda toplantı bölümü, bir adet mutfak ve wc bulunmaktadır. Giriş bölümünde ise iki kişilik satış ekibinin ve de karşılama görevlisinin kullanacağı bir alan yaratılmıştır.

Firma sahiplerinin mümkün olduğunca çeşitli kapı tasarımının mekan içerisinde sergilenmesine yönelik beklentileri doğrultusunda tekli kapı modellerinin bulunduğu bölüm özel olarak tasarlanan ve uygulanan, yatay yönde hareket eden onlu bir kapı standı ile desteklenmiştir. Stant kapıların ağırlığına dayanımı olacak şekilde özel ray ve sürgü sistemleri ile oluşturulmuştur. Kapı modellerinin özelliklerini ön plana çıkartmak amacıyla zemin ve duvar bölümlerinde mümkün olduğunca sade renkler ve dokulu olmayan ürünler tercih edilmiştir. Zeminlerde epoksi, duvarlarda siyah renkli duvar kağıdı, stant bölümlerinde ise gri renkli seramik kullanılmıştır.

Arzen Kapı Showroom aydınlatma tasarımında ürünleri ön plana çıkartmak amacıyla noktasal aydınlatma düzeni yaratılmıştır. Mekanın çok geniş olmaması nedeniyle noktasal aydınlatma elemanları aynı zamanda genel aydınlatma için de kullanılır hale dönüşmüştür. Zemin bölümlerinde ise dekoratif şerit LED aydınlatma elemanları kullanılmıştır.

Künye
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Arzen Kapı
Aydınlatma Projesi: İki Derece Mimarlık
Fotoğraf: Fethi Mağara
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Toplam İnşaat Alanı: 120 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yaman Pamukcu

Erkan Erarslan