Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Parktepe Konutları Satış Ofisi İç Mekan Projesi

İki Derece Mimarlık, Ankara Çankaya'da bulunan Parktepe Konutları Satış Ofisi İç Mekan Projesi'ni anlatıyor:

Parktepe Konutları Satış Ofisi günümüz şehir hayatından ve beraberinde getirdiği karmaşadan uzaklaşarak sakin bir yaşam alanına sahip olmak amacıyla Ankara'da son dönemde tercih edilen Beytepe bölgesinde konumlanmaktadır.

Yapı bulunduğu arazinin iki farklı kota sahip olması nedeniyle zemin kotunda giriş katı, bodrum kotunda ise örnek daireler yer alacak şekilde planlanmıştır. Geniş aile yaşamına olanak sağlayan, yaşam kalitesinin yüksek tutulduğu Parktepe Konutları Satış Ofisi'nde projenin ziyaretçilere en iyi şekilde yansıtılması kurgunun temelini oluşturmuştur.

Yapının giriş katında maket alanı, üç adet görüşme alanı, bir adet toplantı odası, bir adet yönetici odası ve çocuk oyun alanı yer almaktadır. Mekanların ferah ve geniş bir algı oluşturması amacıyla genel alanlarda alışılmışın dışına çıkarak bölücü panel kullanımı tercih edilmemiştir. Bununla birlikte, özel odalarda dijital baskı ile desen uygulaması yapılan şeffaf camlar kullanılmıştır. Böylelikle, genel algıya engel olmadan kişiye özel alanlar yaratılmıştır. İç mimari tasarımda çıkış noktasını oluşturan yapının yüksekliği ve formu tavan bölümlerinde barisol kullanımı ile ön plana çıkartılmıştır.

İki Derece Mimarlık tarafından projelendirilen aydınlatma tasarımında tüm aydınlatma elemanları özel bir aydınlatma firması tarafından temin edilmiş ve uygulanmıştır. Genel mekanlarda barisol ile ışıklandırma sağlanırken, noktasal ışıklandırma için LED aydınlatma elemanları kullanılmıştır.

Mekanlarda renk seçimleri kontrastlıkların dengesini sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Tavan, duvar ve zemin kaplamalarında doğal renklerin kullanımı tercih edilirken canlı renkler hareketli mobilyalarla vurgulanmıştır. Örnek daire bölümlerinde kullanılan mobilyalar ise özel olarak üretilmiştir.

Kaliteli ve nitelikli alanlar yaratmak hedefiyle kurgulanan projede doğal ürünlerin kullanımı ön planda tutulmuştur. Duvar bölümlerinde doğal ceviz kaplama, belirli yüzeylerde, kolonlarda ve merdiven iniş alanında lambri uygulaması tercih edilmiştir. Ofis bölümlerinin yer aldığı giriş katı zeminlerinde Pandomo uygulaması yapılırken, proje maketinin yer aldığı orta alan zemininde tavan bölümünde konumlandırılan, barisol hattını takip eden lamine cam uygulanmıştır. Örnek dairlerin yer aldığım bodrum kat bölümü zeminlerinde ise mermer ve lamine parke uygulaması gerçekleştirilmiştir.

Örnek daire bölümlerinin tasarımında mutfak ve oturma odasının birleşimi itinalı bir çalışma sonucunda ziyaretçilere sunulmuştur. İki mekan arasındaki geçiş alanında ferah ve geniş bir algı yaratmak amacıyla dolap yükseklikleri düşük seviyede tutulmuştur. Balkon bölümlerinin yemek alanı olarak kullanımı sayesinde ise üç farklı mekan birbiri ile ilişkilendirilmiştir.

Künye
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Tipi: Satış Ofisi
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Şahika Grup
Ana Yüklenici: Şahika Grup
Aydınlatma Projesi: İki Derece Mimarlık
Fotoğraf: Fethi Mağara
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yaman Pamukcu

Erkan Erarslan