Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Qebele Golf Villas

Azerbaycan’ın Qebele şehri, doğal güzellikleri ile oldukça önemli bir şehirdir. Arazinin eğimli yapısı sebebiyle, villaların yerleşimleri topografya uygun olacak şekilde teraslamalar yapılmıştır.

Ana kurgu; doğayla iç içe ve her birinin kendine ait özel alan, havuz, otopark vs. alanları bulunabilen ve birbirini görmeyen, topografyayla uyumlu bir proje oluşturmaktır.

225.000 metrekarelik alan üzerinde 75.000 metrekare inşaat alanı olan projede toplamda 3 farklı tip villa olmak üzere 65 adet villa, 3 katlı apartman tipi konutlar ve sosyal alanların bulunduğu ve bir proje tasarlanmıştır. 600 m2, 800 m2 ve 1000 m2’lik villa tiplerinin her birinin kendi büyüklükleri ile orantılı olarak 2000 m2 ile 3000 m2 arasında bahçe-peyzaj alanları, açık yüzme havuzlarına, 4 araçlık özel otopark alanlarına ve kamelyalara sahiptir.

Villalar bölgesine giriş güvenlikli bir şekilde tek bir kısımdan yapılarak, yol bağlantıları her teraslama kotunda villaların girişleri ayrı olacak şekilde konumlandırılmıştır. Villa girişleri yoldan olacak şekilde konumlandırılmış ve diğer cephesinde manzaraya doğru yönelim amaçlanmıştır.

Qebele’nin soğuk ve dağlık bir yerde olması sebebiyle olması sebebiyle, duvar kalınlıkları 40 cm ve  çatı eğimleri %40 civarında planlanmıştır. Cephe malzemesi olarak Qebele bölgesine özgü doğal taşlar kullanılmış, cam açıklıkları minimumda tutulup efektif ısı kullanımı sağlanmıştır. Tüm villalar galeri boşluklu ve yüksek tavanlı olarak konforlu çözümlerle tasarlanmıştır.

Villaların bulunduğu parselin sınırında golf sahalarının planlanmış olması sebebiyle ‘Qebele Golf Villas’ olarak isimlendirilmiştir.

Künye
Proje Yeri: Qebele, Azerbaycan
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Gilan Holding
Ana Yüklenici: Palas Construction
Statik Projesi: MES the Republic of Azerbaijan
Mekanik Projesi: MES the Republic of Azerbaijan
Elektrik Projesi: MES the Republic of Azerbaijan
Şantiye Yöneticisi: Palas Construction
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
Arsa Alanı: 225.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 75.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Öznur Çakır
Yardımcı Mimar(lar)
Ayfer Güleç