Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Selenium Ataköy

Durmuş Dilekci, projeyi anlatıyor:

Proje tasarım sürecinde özellikle yakın çevre ilişkisi düşünülerek tasarım sürecine başladık. E-5 otoyolu, kavşaklar ve bağlantı yollarıyla çevrili proje alanı üzerinde, her yönle eşdeğer bağ kurma çabası, bizleri akıcı bir geometriyle çalışmaya yönlendirdi. Akıcı form, köşeleri ortadan kaldırarak, hem digger yapılarla hem de çevre yollarıyla geçişli bir ilişkiyi sağlamış oldu.

Akıcılık, geçişlilik prensipleri üzerine geliştirilen eliptik geometri, yüksek yoğunluklu yapı programına da önemli katma değerler getirmektedir. Hem kütlelerin kendi arasındaki ilişkilerini yumuşatmakta ve hem de değişken, dinamik farklı perspektifleri yaşam birimlerine kazandırmaktadır.

Özellikle konut projelerindeki alışılageldik planlama kurgusu, bu projede yeni planlama stratejisiyle tekrar yorumlanmaya çalışıldı. Daire bir form yerine açıları tek tek analiz edilmiş ideal bir eliptik geometri oluşturuldu. Katlar arasındaki kaymalar ise mimarinin çevre ile akıcı bir silüet oluşturmasına imkan  tanımaktadır. 

Selenium Ataköy projesi, yüksek yoğunluklu bir programa sahip, konut kompleksidir. Burada arzulanan; benzer konut projelerinden farklı bir dil üzerine kurgulanmış bir yaşam alanı oluşturma çabasıdır. Barındırdığı, spor ve spa alanları, çocuk oyun alanları, toplantı ve ticaret alanlarının kurgusu, bu yeni yaşam alanı kavramına taze perspektifler kazandırmaktadır.

Projede yükseklen bloklar, farklı alanlara sahip ünitelerden oluşmakta. Küçük alanlı ünitelerin fazlalığı, mimari olarak cepheyi uzatan bir geometri çalışılmasını gerekirmektedir. Bu amaçla eliptik form sayesinde farklı bakış açılarını içine alan bir kurgu oluşturulmuştur. Bu sayede küçük alanlı dairelere yaklaşık 9.00-10.00 mt. aralığında geniş cepheler kazandırmakta, bu da yaşam birimlerine daha fazla ışık, daha geniş mekan algısı ve daha geniş manzara olarak geri dönmektedir. Ayrıca eliptik plan, daha küçük alanlara ihtiyaç duyan banyo-wc gibi ıslak alanları iç tarafında yeteri kadar alan içinde oluşturmaya imkan tanımaktadır.

Ayrıca Selenium Ataköy projesinde iç mekanın boşaltılması, gerek kapalı koridorların ortadan kalkmasına, gerek de tek cepheli ünitelerin bu orta boşluktaki iklimlendirmeden destek almasına imkan tanımaktadır. Bu iç galeri boşluğu mekansal rahatlık vermekle birlikte yaşam birimleri için iklimlendirme amacıyla önemli katma değer getirmektedir. Hava akışı zemin kattan tüm katlar boyunca çatıya kadar hareket etmektedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Bahçelievler
Ana Yüklenici: Aşçıoğlu İnşaat
Statik Projesi: Halil İbreahim Boztepe
Mekanik Projesi: Boztepe Mühendislik, Tanrıöver Mühendislik
Elektrik Projesi: Aykar Mühendislik
Fotoğraf: Mustafa Nurdoğdu
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 25,850 m²
Toplam İnşaat Alanı: 60,000 m²

Pin It
Mimar

Durmuş Dilekci

Emir Uras