Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Türk Telekom Genel Müdürlüğü Sosyal Alanları

Türk Telekom Genel Müdürlüğü binasındaki sosyal alanlar PIN Architects tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Günümüzde, değişen ihtiyaçlara göre şekillenen kullanıcı odaklı yeni ofis anlayışı yeni mekanlara olan ihtiyacı arttırmakla birlikte çalışma kurgularını da değiştiriyor. Türk Telekom’un İstanbul Gayrettepe’deki yeni genel müdürlük binasının 14 adet ofis katında tasarlanan ve çalışma alanlarına eklemlenen sosyal mekanlar ve etkileşim alanları da bu dönüşen alanlara bir örnek. Ortak-çalışma (co-working) alanları olarak da adlandırabileceğimiz bu sosyal içerikli alanlarda kullanıcılar dinlenme, okuma, sohbet, tanışma gibi aktiviteleri gerçekleştirebiliyorlar. Ayrıca network, ortak çalışma, üretme, iş birliği, toplantı, özel konuşma, odaklanma gibi iş ile ilişkili durumlarda ise çalışma istasyonlarının dışında kullanabilecekleri alternatifli, esnek, kullanıcı dostu, konforlu ve iyi tasarlanmış mekanları da günlük çalışma programlarının bir parçası olarak kullanıyorlar. Bu yeni model kullanıcısına bir çalışma deneyiminin ötesinde becerilerini daha iyi kullanabileceği, farklı kaynaklara ulaşabileceği fırsatlar sunduğu gibi çalışma saatlerini de daha eğlenceli ve yaratıcı aktivitelerle zenginleştirerek mutluluk faktörüne de katkı sağlıyor.

Mekanda kullanılan malzeme, aydınlatma, mobilya, renk, doku, gözeneklilik, ve biyofilik tasarım bileşenleri üzerinden doğa ile mekan arasında doğrudan bir bağlantı kurulması amaçlanmıştır. Böylece insan-doğa arasındaki ilişki olabildiğince kurulmaya çalışılmıştır. Doğal malzemeler rafine mimari detaylarla, topolojik yaklaşımlarla düzenlenerek fonksiyonlar arasındaki geçişleri çözdüğü gibi mikro dinlenme alanları da aydınlatma ve mobilyalar ile mekanlaşarak kısa süreli molalarda bir yenilenme fırsatı sunmaktadır.

Mimari kararlarla şekillenen çalışma alanlarına eklemlenen alternatif sosyal alanlar, günlük çalışma rutinine mutluluk-üretkenlik döngüsü üzerinden pozitif bir katkı sağlama amacındadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Beşiktaş, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Türk Telekom
Ana Yüklenici: Türk Telekom
Alt Yüklenici: SFS Floor, Mutluhan Mobilya, Yılhan İnşaat
Mekanik Projesi: Yılhan İnşaat
Elektrik Projesi: Yılhan İnşaat
Tesisat Projesi: Yılhan İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 1,400 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ebru Ulu

Fikret Sungay

Mert Sezer

Salih Küçüktuna

Tuğçe Seda Mut