Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Çıtlık Evi

Muğla'nın Çıtlık Köyü'nde bulunan konutun inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Çıtlık Evi, Türkiye'nin güneybatı kıyısındaki Akyaka şehir merkezinin üstündeki Çitlik adı verilen sakin bir kasabada çam ormanlarıyla kaplı eğimli bir yamacın sınırındaki ovanın düzlüğünde yer almaktadır. İşlerinin merkezinde bitki ve doğa olan, doğa ve motor sporları yaşam tarzına sahip İstanbullu genç bir çift için 2016 yılında projesine başlandı ve 2017 yılı ortasında tamamlandı. Ege Denizi'nin Gökova Körfezi'ndeki Akyaka, doğal güzellikleri, elverişli rüzgarları ve izole edilmiş konumu nedeniyle denizciler ve yelken turizmi için uzun yıllar önemli bir yer tutmuştur. İlginçtir ki, 1971 yılında Nail Çakırhan’ın kendisi için tasarladığı Ağa Han Mimarlık Ödülü kazanan Nail Çakırhan Evi de Türkiye’deki ilk çağdaş yerel mimarlık denemelerinden birine burada yer bulmuştur. Çakırhan Evinin fikir ve biçimleri basit bir şekilde genel hatlarıyla tasvir edildi ve daha sonra geleneksel ustalarla inşaat tekniklerinin bir devamı olarak arsa üzerinde çizildi ve uygulandı. Son zamanlarda Akyaka, macera ve doğa spor faaliyetlerinden rüzgar sörfü, uçurtma sörfü, bisiklet ve motosiklet ile popüler olması nedeniyle kent sakinlerini doğal çevrelerine çekmeye başlamıştı.

Çıtlık Evi beton, çelik ve cam malzemeler ile temel formları ele alan bir mimari strateji ile şekillendi. PIN'in projelerinde uyguladığı çok disiplinli çalışma sistematiğiyle mimari ve yapısal tasarım konusunda yerel yüklenici ve inşaat ustaları ile işbirliği yaparak betonun ve camın yapısal ifade dili üzerine odaklandıkları, doğal ortamı da mekansal olarak kucakladıkları bir yapı ürettiler.

Binanın mimarisi, alanın ve ışığın peyzaj doğal dokusu ile dengelenerek doğanın varlığının tasarımın merkezi odağı olduğunu vurgular. Örneğin, geniş açık terası bulunan binaların zemin katı, çevresini çerçeveleyen Ege tepelerine görsel ve fiziksel olarak açılıyor. Bu binanın girişindeki boşatılan alan ve çakıl şeritleriyle ana teras önünden geçen ve büyük cam pencerelerle binanın kuzey tarafındaki girişiyle binaya bitişik kaba ormanın bir dizi müdahale ile tampon oluşturulmasıyla sağlanmıştır. Botanist olan müşteri, ön bahçesinde yerel bitki örtüsünü vurgulamak için çalı, kamış ve kaktüs gruplarından bu aşamaları kullanır. Köye adını veren çitlik ağaçlarının (Celtis Australis veya Mediterranean Hackberry tree) desteklediği zeytin ağaçları, köyü evin etrafında doğayla kompozisyonu bitiriyor.

Binaların içinde alt kattaki yaşam alanları ve üst kattaki yatak odaları dışa doğru görüşleri vurgular. Oldukça basit bir kompozisyona sahip olmasına rağmen, birincil cam cepheyi güneye yerleştiren binalar, tepelerin ve yamaçların manzaralarına nüanslı yönlendirmeler yapıyor. Bu, özellikle, üst katın, konsolide edilmiş peyzaj üzerinde çarpıcı mekansal yönlendirmeli yatak odalarını içeren konsol bükülmüş hacmi için geçerlidir.

Genel olarak binanın botanik düzeni, tasarıma evin bir bahçenin içinde, parkta veya belki de daha enteresan bir şekilde müşterinin de tasarımlarıyla bilindiği bir büyük terrariumun merkez parçası olarak hissetmesini sağlar. Teknik ve performatif işlev bu botanik bilgi birikimi doğrultusunda açıkça görülür ve binanın tasarımını, tasarıma uygulanabilecek herhangi bir yerel dil fikrinin ardına taşır. Bu şekilde mimari, Süper Bölgeselcilik’in bir örneğini tasarıma sunmak için teknik ve işlevsel ihtiyaçlarını sağlayan kısa özetidir.

Gökhan Karakuş’un mimari bir kavram olarak proje referansını da örnekleyerek ürettiği Süper Bölgeselcilik’in de ana teması olan binanın yapısının ve inşasının doğası Çıtlık evinde ön plandadır. Sınırlı bir bütçeyle çalışan mimar, Çakırhan'ın 50 yıl önce yerel inşaatçılarla yapmış olduğu çabalara benzer bir çabayla, yerel inşaatçılarla diyalog kurarak başarabileceklerine inandığı brüt beton - cam mimarisi ve detayları üzerine yoğunlaştı. Tabii ki fark, ana malzemenin ahşap, doğal taş ve alçıdan beton, çelik ve cama kayması idi. Ancak vurguladığımız gibi bina, mevcut kısıtlı bütçeyle ve bina yönetmelikleriyle yeteneklerini en üst düzeye çıkarmadaki başarılarıyla yerel yükleniciler ve inşaat ustaları ile kurulan diyalog sayesinde az sayıdaki kısıtlı endüstriyel araçlarla inşa edildi.

Sonuç, bu modern malzemelerin dokularını, brüt beton, beyaz sıva ve camın binanın iç ve dış kısmında, yalnızca gri, beyaz ve siyah paletlerini kıran tek bir ahşap kapı ile harmanlamasını vurgulayan bir mimari oldu. Bu temel kompozisyon yaklaşımı, terasın üstündeki çelik pergola, girişin uzatılmış beton plakaları ve ana yatak odasının en belirgin biçimde konsolide edilmiş hacmi gibi yatay hacimlerin çarpıcı bir şekilde uzatılmasını sağlar. Son derece modern bir bina olduğu halde ham dokularda malzeme ve formun bu kombinasyonunu vurgulayan tasarım ve güçlü yapısalcılık, ziyaretçinin yapısının arkasında görülebilen bir süreç olduğunu bildiğinden emin olmaktadır. İnşaat konusundaki bu gerilim, PIN'in stratejik tasarımı ile binayı kusursuz bir şekilde yeryüzündeki doğal zemine yerleştirmekle birlikte ele alınır. Akyaka'nın Türkiye Ege Bölgesi'ndeki yerel peyzajı, tasarımın en önemli özelliğidir. PIN'in Süper Bölgeselcilik’i, konumun tüm niteliklerini ve verilerini kullanarak, arsanın ayrıntıları ve modern mimarisi ile potansiyellerinin güçlü bir yapısal bilimsecilik ile birleştirmelerini ve ifade etmelerini sağlamayı amaçlamıştır.

Künye
Proje Yeri: Ula, Muğla
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Fem Güçlütürk, Sezer Savaşlı
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Salih Küçüktuna

Fikret Sungay

Ebru Ulu

Mert Sezer