Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Prestige Mall

Mimari kendi kendine kazandığı bir farkedilebilirlik, ilkesini, nedenini bulduğu düşünsel bir altyapı üzerine kurgulanmalı.

Şehirlere eklenen mega nesneler kentlere farklı ölçekleri, yeni çekim merkezlerini ve tansiyonlarını beraberlerinde getirirler. Alışveriş merkezleri, günümüzün içe dönük dışa kapalı mikro ölçekli yaşam alanlarını oluşturmakta.

Bu yapılar literatürde "big box"olarak tanımlanan büyük fonksiyon kutuları. İçe dönüklüğün verdiği etki ile iç mekan, görsel bir şölen alanı gibi tasarlanırken, yapının kentsel alanda algılanır yapısal ölçeğini, çevresine kazandıracağı veya kaybettireceği anlamlar gözden kaçabilmekte. Oysa bu yapıların iç mekanları kadar yakın çevresi ile kurduğu ilişkiyi tanımlamak en önemli problem.

Mimarlar çoğunlukla karanlık ve siyah kullamından kaçınırken, ışıkla doldurulmuş parlak mekanlarda malzemeler sunulurken, biz karanlık içinde cesurca objeleri peçeleyen renk olan siyahı kullandık. Siyah, asaleti, narinliği, geceyi, gizlenmeyi, kaybolmayı ve bitimsizliği simgeler.

Yapı, rekreatif bir gölet alanının parçası haline gelebilecek, yeşil alanın kenarına yanaşmış bir gemi gibi tasarlandı. Yeşil alanla ve çevresiyle kendi mimarisi ile ilişki kuran bir formel yapılanmayı barındırmakta. Cephenin yatay ve düşey hareketlerini oluşturan çerçeve hareketi yapı boyunca gitmekte, yumuşak geçişleri ile yapının algılanabilir boyutunu küçültmekte. Bu hareketin akıcılığı yapıya dinamik bir duruş kazandırmakta, insanın ilgisini aynı zamanda yapının dışına taşımakta. Bu çerçevenin içinde kalan cam yüzeylerin yansıma etkisi yapıyı hafifletmede önemli bir tasarım kriteri olarak ele alındı. Bu yüzeylerin parklaklığı parkın yeşili ile buluşarak aynı zamanda cepheyi yok etmekte.

Bu tip büyük ticari yapılarda genellikle çok sayıda malzeme kullanılmakta. Bu yapı, mimaride az malzeme ile de mekansal zenginlik elde edilebileceğini göstermekte. Seçilen malzemelerdeki yüzey etkileri, renkleri ışıkları ve yansımaları ortaya çıkartmakta, yapının sahip olmadığı renkler, yapının mekanını betimlemekte.

İç mekan tasarımı yalınlığın zengin etkisini yaratmakta. Siyah yüzeyler iç mekana derinlik, yansımalarla gizemli farklı mekan tecrübeleri yaşatmakta. Malzemelerdeki azlık ve dinginlik, yansımaları ön plana çıkartmakta. Tavan ve yerdeki siyah parlak renkler bitimsizliği amaçlamakta. Paralel görünüş etkisi ve tek yöne yönleniş gerçekte beyazla elde edilebilecek aydınlık hacmin etkisinden daha güçlü bir etki yaratmakta. Mağazalardan gelen ışık ve renkler bu yüzeylerde yansımakta, bu da mekanın kendi yansıması olmakta.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Bahçeşehir
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi
İşveren: Quinn Group - Şener Turizm
Proje Başlangıç Yılı: 2005
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 5.600 m²
Toplam İnşaat Alanı: 30.000m²

Pin It
Mimar

Durmuş Dilekci

Emir Uras