Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Meydan AVM

Meydan Alışveriş Merkezinin fikir projesi FOA tarafından hazırlanmış, TAM tarafından geliştirilip uygulanabilir hale getirilmiş.

Projenin aldığı ödüller: 2008 Avrupa Topluluğu Çevre Ödülü Türkiye birinciliği; 2008 ULI Avrupa Mükemmelik Ödülü; 2008 çevreci ve sürdürülebilir özelliği ile Avrupa En İyisi Gayrimenkul ödülü; ArkiPARC Gayrimenkul Ödülü, Alışveriş Merkezi birinciliği; 2009 ICSC Alışveriş Merkezi Resource Ödülü; 2010 sürdürülebilirlik kategorisinde ICSC En İyinin En İyisi ödülü.

Kapasite: 50.000 m2 çarşı alanı, 30.000 m2 yeşil çatı, 1.500 kWh jeotermal sistem, 3.000 araçlık otopark. Arsanın topografyası değiştirilerek, büyük bina kitlesi toprak altında projelendirilmiş, böylece kullanıcıya ve çevre sakinlerine toplumsal bir meydan armağan edilmiştir. Toprak kaynaklı ısı pompası sistemiyle, kendini yenileyebilen enerji kullanımı TAM ekibi tarafından projeye dahil edilmiş, böylece sürdürülebilirlik konusu yalnızca 30.000 m2lik yeşil çatı ile kalmayıp, çok kapsamlı olarak hayata geçirilebilmiştir. Bütçeye dahil olmayan bu sistemi, önemli bir bütçe artışı olmaksızın gerçekleştirebilmek için, önemli fiyat tasarrufları sağlanmış, Zinco yeşil çatı sistemi ya da klinker karolar gibi, ithal bir takım malzemeler, lisanslı yerli muadilleri ile değiştirilmiştir. Proje, gerek mimarisi, gerekse kullandığı teknolojiler açısında pek çok ödül ile onurlandırılmıştır.
Harita
Künye
Proje Yeri: Ümraniye, İstanbul
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi
İşveren: Metro Grubu
Ana Yüklenici: Koray İnşaat
Proje Yöneticisi: Tanju Edige
Statik Projesi: Balkar Mühendislik
Mekanik Projesi: Çilingiroğlu Mühendislik
Elektrik Projesi: Öneren Proje ve Mühendislik
Yangın Güvenlik Danışmanı: Abdurrahman Kılıç, Kazım Beceren
Proje Başlangıç Yılı: 2005
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
İnşaat Bitiş Yılı: 2008
Arsa Alanı: 128.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 80.000 m²

Pin It
Mimar

Turgut Alton

Tanju Edige

Alejandro Zaera Polo

Farshid Moussavi
Yardımcı Mimar(lar)
Seden Baykal
Neslihan Çete