Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Antrium Residence

Antrium Residence Yerleşmesi, üç ayrı parsel üzerinde, tek bir kompozisyon oluşturan bir şekilde tasarlanmış, 12 adet konut blokundan oluşmakta. Parseller tek tek değil, bir bütünlük hissi verecek şekilde ele alınmış.

Yerleşmeyi oluşturan bloklardan 21 katlı olanlar, kendi içinde 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire tiplerine göre farklılaşırken, bir çember oluşturacak şekilde düzenlenerek, her binaya bu çemberin dışından ulaşılması ve blokların çemberin içinde yer alan rekreasyon alanlarına yönlenmesi sağlanmış.

8 katlı bloklar ise 5 odalı dublekslerden meydana gelmekte. Bu bloklar, dıştaki yüksek blokların önünde sıralanarak yerleşmenin kademelenmesini sağlamış, içteki rekreasyon alanına yönelik tasarımı daha da belirginleştirmiş.

Merkezde oluşturulan su ögesi ve kademelenme, bu yönlenişi güçlendirmekte.

Oto ulaşımı, yerleşmenin dış duvarlarından itibaren yer altına alınarak, yer altı otopark düzenlemesiyle, kullanıcıların konut birimlerine kadar ulaşabilmesi sağlanmış. Bu suretle yeşil alanlarda, acil gereksinimler dışında taşıt trafiği kalmamış.

Blokların teras çatılarında yer alan yeşil alan düzenlemesi, hem çevredeki daha yüksek bloklar için manzara oluşturmuş hem de farklı bir bina bitişi yaratmış. Teras çatı olarak düzenlenen en üst katlarda boşta giden kirişler, karmaşa yaratan yapı elemanlarının (baca, asansör kulesi vb) gizlenmesine ve bina bitişlerinin sade olmasına olanak sağlamış.

Binalar beyaz dikdörtgen prizmalardan oluşmakta. İç boşaltmalara farklı renkler uygulanarak, duru ama hareketli cepheler elde edilmiş.

İnşaat yapım sistemi tünel kalıp olduğu için tasarımda bir takım sınırlamalar olmakla birlikte, inşaat süresi kısalmakta, kiriş-kolon-duvar ilişkisinde düz yüzeyler, daha net ve daha temiz bitmiş mekanlar elde edilebilmekte. Genel olarak dikdörtgen kutulardan oluşan tünel kalıp sistemi, bu örnekte yine L şeklinde salon tasarlamaya olanak verecek şekilde değerlendirilmiş.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ümraniye, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Mimari Proje Ekibi: Ant Yapı
Proje Başlangıç Yılı: 2004
Proje Bitiş Yılı: 2005
İnşaat Başlangıç Yılı: 2005
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 37.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 95.000 m²

Pin It
Mimar

Mutlu Çilingiroğlu

Hasan Yılmaz

Hülya Torunoğlu

Hakan Saraç

Tülin Ulaş