Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Beyazıt-Eston Katlı Villaları

Çiftehavuzlar'da 4.500 m2 alanlı ve üzerinde korunması gereken ağaçlar bulunan arsada, bahçeden daha fazla yararlanabilme isteği ile 1 zemin ve 12 dubleks, toplam 25 kattan oluşan bir yüksek bina tasarlanmıştır.

Dubleks çözümün, klasikleşmiş apartman planındaki "önde salon, arkada yatak odaları" düzeni yerine, "altta salon üstte yatak odaları" düzenini getirmesiyle, tüm mekanların aynı manzaradan yararlanması sağlanabilmiştir. Üst katlardaki dairelerin tamamında denize yönleniş ve özellikle İstanbul panoramasına hakim bakışlar, alt katlarda ise, mevcut yetişkin ağaçlar ve çevre düzenlemesiyle bütünleşme söz konusudur. Dubleks dairelerin iç mekanlarında bağımsız villa yaşamının konforu yaratılmaya çalışılmıştır.

Binada bütün katları birbirine bağlayan bir iç boşluk oluşturulmuş, bu ortak alanın her katta doğal ışık alması ve dış mekanla ilişkisi sağlanmıştır. Zemin katta çocuk oyun salonu ve kafe gibi sosyal birimlerle, 2 adet bodrum katta sauna ve spor salonu mekanları bulunmakta, bahçede ise bir açık yüzme havuzu ve tenis kortu yer almaktadır.

Cephe elemanlarının küçük ve tek düze doluluk – boşluklar yerine iki kat oranlarında olması, mimari kurgunun algılanmasını kolaylaştırmaktadır. Dışta tuğla kaplama, brüt beton, renkli doğramalarla çeşitlilik, iç mekanda ise beyaz bir yalınlık sağlanmaya çalışılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kadıköy, İstanbul
Proje Tipi: Apartman
İşveren: Eston Yapı
Ana Yüklenici: Eston Yapı
Statik Projesi: İsmet Babuş
Fotoğraf: Cemal Emden
Proje Başlangıç Yılı: 1996
Proje Bitiş Yılı: 1996
İnşaat Başlangıç Yılı: 1997
İnşaat Bitiş Yılı: 1998
Toplam İnşaat Alanı: 4500 m2

Pin It
Mimar

Mutlu Çilingiroğlu

Adnan Kazmaoğlu
Yardımcı Mimar(lar)
Kudret Demircioğlu
Devran Bengü