Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Apartman 18

Apartman 18, Erenköy’de Bağdat Caddesi’ne açılan Ömer Paşa Caddesi’nde yer alan on katlı bir konut yapısı.

Aytaç Architects, projeyi anlatıyor:

Binanın kabuğu asma bitkisinin direğine sarılmasını andıran formuyla bina çekirdeğini sarmalayarak yükselir.  Bunu bölgede 1970’lerde birbiri ardına türeyen tekdüze beton bloklarla kaybolmuş üzüm bağlarına bir gönderme olarak da düşünebiliriz.

Bu sarmal doku, zeminde arazi sınırlarına kadar uzanarak bir peyzaj elemanı gibi davranarak binanın toprak ve şehir ile ilişkisini kurar.  Çekirdek etrafında yükselerek üç boyutlu sarmal bir cephe ve bir dizi balkon yaratıp, bina sakinlerinin şehrin gürültüsünden uzak olmanın tadını çıkarabileceği yüzme havuzlu bir terasta son bulur.  Bu sürekli cephe yüzey dairelerin gerek duyduğu mahremiyeti sağlarken daire sakinlerinin şehir manzarasından da faydalanmasını mümkün kılar.

Binanın karmaşık üç boyutlu yapısı her açıdan bakıldığında farklı perspektifler yaratmasının dışında çevresindeki birbirine benzeyen blokların arasında bir sürpriz yaratır.

Yaşama ve uyuma fonksiyonlarını bağlayan holler ve koridorlar, şehrin caddeleri gibi bir dairenin sirkülasyon organlarını oluştururlar. Zeminden terasa kadar hareketin hakim olduğu Apartman 18’de hol, tipik plan kurgularının aksine, kullanıcının dışarıdan algılanacak sinematik bir etki yaratmasını sağlayacak şekilde cepheyle ilişkilendirilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Kadıköy
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Mehmet Doğukan, Evin Doğukan
Ana Yüklenici: Aytaç İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Gülşen Aytaç
Statik Projesi: İnan Mühendislik
Mekanik Projesi: Tanrıöver Mühendislik
Elektrik Projesi: Geta Mühendislik
Fotoğraf: Cemal Emden
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 728 m²
Toplam İnşaat Alanı: 2.700 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Alper Aytaç