Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Refiye Soyak Camii

Soyak Toplu Konut AŞ'ye ait Yenişehir Yerleşmesi'nde inşa edilen yaklaşık 400 kişilik bir cami projesi.

Cami, üçgen şeklindeki arsasının ortasında ve arsaya teğet büyüklükte dairesel bir form ile bunun içinde yer alan bir "küp"ten oluşmaktadır. İslamın ana ögelerinden Kabe'nin kelime kökeninin küp olması, ibadet mekanının tasarımını küp şeklinde yapma fikrini getirmiştir.

İbadetin yapıldığı ana kütleyi kucaklayan ve yardımcı işlevlerin yer aldığı yapı, aynı zamanda girişteki iki duvarı oluşturmaktadır. Buradan geçildikten sonra ana yapı yalın formuyla karşımıza çıkmakta ve burada bir iç avlu ile birlikte güneyde yer alan yeşil alana açılmaktadır.

Dış cephede yer alan çağdaş ve modüler prekast yapı malzemesi beyaz fibrobeton kaplama, hem ana kütlede, hem yardımcı mekanların kaplanmasında, hem de minarede kullanılarak, malzeme bütünlüğü ile binanın sade görünüşü daha da vurgu kazanmıştır.

Beyaz, düz ve yalın çizgilerle bu sadelik iç mekanda da sürdürülmüştür. Tavanda yer alan silindirin üst bölümü sınırsızlık ve sonsuzluk duygusunu tasvir etmek için koyu renk yapılmış, iç mekanın gün boyu dolaylı ışıkla aydınlanması sağlanarak, mistik ve dingin bir ibadet mekanı elde edilmiştir.

Kıbleyi vurgulayan mihrap da dolaylı olarak aldığı dış ışığıyla kendisi bir ışık odağına dönüşmektedir.

Yapay aydınlatma elemanlarının bir bölümü yine tavanda dolaylı bir ışık oluştururken, görünen aydınlatma elemanları tek tip objeyle tasarlanarak, bu anlamda da sadelik elde edilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Cami / Mescit
İşveren: Soyak Toplu Konut
Proje Başlangıç Yılı: 2003, 2003
İnşaat Başlangıç Yılı: 2004
İnşaat Bitiş Yılı: 2004
Arsa Alanı: 6.500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 960 m2

Pin It
Mimar

Mutlu Çilingiroğlu

Cem Teoman

İlker Özer

Tülin Ulaş