Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Soho Residence

Soho Residence, Zincirlikuyu'da, merkezi ve kolay ulaşılan bir noktada, 3500 metrekare arsa üzerinde inşa edilmiş, nitelikli bir konut ve büro binasıdır.

Mevcut Şişli İmar koşullarına bağlı olarak bina oturum, kontur ve yükseklikleri tanımlanmış kütle formu içinde, işverenin talepleri doğrultusunda tasarım gerçekleştirilmiştir. Her zaman olduğu gibi bu binada da SOYAK ile, mimar - işveren ilişkisinde bir işbirliği sağlanmıştır.

Zemin üzerinde yedi normal katta yer alan konut işlevi yanında, zemin kat ve altındaki iki kata yayılan toplam 3000 metrekare büro alanı da binanın ana işlevlerinden birini oluşturmaktadır. Toplam 26000 metrekare inşaat alanına sahip binada, yer altında yer alan 5 adet otopark katıyla birlikte kat adedi 15'e ulaşmaktadır.

Her bir konut katında 6 adet 2+1 ve 5 adet 1+1 olmak üzere toplam 11 adet daire yer almakta, en üst katta yer alan daireler çatıdaki ilave yatak odalarıyla dublekse dönüşmektedir. Konut için ve ofis için zemin katta iki ayrı giriş düzenlenmiştir. Bu girişler güvenlikli ve kontrollü, aynı zamanda malzeme seçimi ve işlevsel düzenlemesiyle özen gösterilmiş alanlardır.

Kullanıcılara farklı alternatif iç mimari seçenekleri sunularak, özenli ve üst düzeyde seçimlerin daire özeline kadar taşınması sağlanmış, kullanıcıların bireysel ve diğerlerinden farklılaşabilen yaşam alanları elde etmesi için de çaba harcanmıştır.

Binanın içinde olduğu gibi dışında da, zaman içinde klasik etkisini kaybetmeyecek, sıcak ve şehirli bir bina olma duygusunu taşıyacak malzeme seçimleri yapılmıştır. Ahşap ve traverten en doğal halleriyle, ancak modern bir yorumla yan yana getirilmiş, sade, yalın ve zamansız bir sonuç elde edilmeye çalışılmıştır.

Soyak Soho'nun inşa ve tasarım aşamaları sırasında çevreyi ve doğal yaşamı korumak, enerji ve su tasarrufu sağlamak için pek çok uygulamaya yer verilmiştir. Geri dönüştürülebilir atıkların toplanması için yeterli alanlar ayrılmış, iç mekanlarda kullanılan yapı kimyasalları, uluslararası standartlara uygun olarak tercih edilmiş, bu sayede, binaların tesliminden sonra yaşayanların ve çalışanların sağlığı ve konforuna azami önem verilmiştir.

Sonuç olarak Soyak Soho'nun tasarım ve inşaat aşamalarında LEED kriterlerine uyum sağlanarak, inşaatın çevreye verdiği olumsuz etkiler en aza indirilmeye çalışılmıştır.

Çok sayıda konut birimi, hareketli bir ofis alanı, alt yapısı ve hizmetleriyle kompleks bir çalışma sistemine ve çevresindeki sürekli devinen şehir yaşamına karşıt olarak bina sakin olgun ve hep oradaymış gibi yaşamına başlamıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Zincirlikuyu, İstanbul
Proje Tipi: Apartman, Ofis
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Soyak
Ana Yüklenici: Soyak
İç Mekan Projesi: TO Stüdyo, Tanju Özelgin
Statik Projesi: Modern Mühendislik
Mekanik Projesi: AMK Mühendislik
Elektrik Projesi: HB Teknik Elektrik Mühendislik
Fotoğraf: Cemal Emden
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 3500 m²
Toplam İnşaat Alanı: 26,000 m²

Pin It
Mimar

Mutlu Çilingiroğlu
Yardımcı Mimar(lar)
Göksel Kılınç
Tülin Ulaş