Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İstanbul Inn Levent

Dünyanın en büyük ve saygın festivallerinden biri olan Dünya Mimarlık Festivali (WAF)'nde Mental Design WORKS, İstanbul INN Levent projesiyle Future Projects "Residential" kategorisinde 2013 yılında finale kaldı.

KENT – MEKAN KURGUSU / PLASTİK

İstanbul Inn Levent, yaşam zenginliğine odaklanan ve İstanbul'daki varlığını kentsel ölçekte ele alan karma kunlanımlı bir projedir. Levent'in yeni yüzünde yeralan arazi, mevcut yapıların ömürlerini doldurmasıyla kentsel yapılaşma içerisinde ortaya cıktmıştır. Bu alanda hem yerelliğin izlerini taşıyan hemde bölgenin dinamiklerini harekete geçiren, mimari bir kimlik oluşturulmaya çalışılmıştır.

Projeyi tasarlamaya başlarken, çevreyle "varolmasına", varolan potansiyellerini ortaya çıkarmasına ve çevrenin izlerini taşıyıp etkileşiminin devam etmesi en önemli etkenler olarak göz önüne alınmıştır.
Çevrenin karışık, kaotik ve diyagonel alan yapısı, cephenin ve kütlenin plastiğini oluşturan temel yapı taşıdır.

MEKAN – İNSAN KURGUSU / ETKİLEŞİM

Yapıyı oluşturan bu dinamik kurgu, kesintisiz olarak iç mekanda da devam ederek plastiğinin sürekli hale gelmesini; içi ve dışı aynı hissi veren bir hacimler kümesi oluşturmasını sağlamıştır. Tüm bu parametreler yapının imgesel olarak güçlü, akılda kalıcı ve kendi kimliğini oluşturan obje olmasını sağlamıştır.

İstanbul Inn Levent, 19 katlı tek blok halinde 135 konuttan oluşan, modüler plan kurgusuyla çeşitli büyüklüklere ve tiplere olanak veren fonksiyonel, pragmatik ve akıllıcı çözümlerle tüm ihtiyaçlara cevap verebilmektedir.
Yüzeylerin yer ile süreklilik sağlayacak şekilde yükselmesi yapının bulunduğu yer ile güçlü ilişkiler kurmasını sağlar ve sizleri geniş bir hacimle karşılar. Evinize çıkana kadar yeni deneyimler ve farklı etkileşimlerle bir organizma gibi yaşayan hacimler, sizinle evinize kadar yolculuk eder. Yaşama mekanınızın her meterkaresi maksimum fayda sunacak şekilde planlanarak, yalınlığı ön planda tutup, teraslarıyla İstanbula başka bir gözle bakmanızı sağlar. Bu "geçirgenlik" ise insanın kentle ilişkisini tekrardan kurgular.

İNSAN – İNSAN KURGUSU / YAŞANTI

"Plusroom" özelliğiyle kullanıldıkça ödenilen "sosyal-sonsuz" odalar tüm kullanıcılarına en ergonomik şekilde hitap edebilmek için detaylandırılmıştır. Plusroom ünitesi ile, bir evin içine sığamayacak kadar çeşitli odaları insanların hizmetine sunuyoruz. 1900 m² bir evin sahip olabileceği tüm özellikleri barındıran bir mimari yaklaşım ile Toplantı salonları, çamaşır, ütü odaları, oyun odası, cep sineması, yoga, pilates, sanat odası, parti ve karaoke odası, ilkyardım ve müdahale odası, spa, kapalı yüzme havuzu, sauna, çok amaçlı salon, kapalı otopark, özel güvenlik gibi hizmetler içererek bunu kullanıcılarına en iyi şekilde sunmayı amaçlar.
Engelsiz mekan yaşantısıyla, her bireyin hayattan ve mutluluktan eşit pay alabilmesi için engellerin hissedilmediği mekanlar tasarladık. Dış kapı kolları, asansör düğmeleri, rampalar, ortak kullanıllan tüm ve özel mekanlar insanların ihtiyacları düşünülerek kurgulandı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Beşiktaş, İstanbul
Proje Tipi: Apartman, Ofis
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Ünal İnşaat ve Gayrimenkul, Özerler İnşaat
Ana Yüklenici: Ünal İnşaat ve Gayrimenkul
Peyzaj Mimarlığı: Mental Design Works
İç Mekan Projesi: Mental Design Works
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
Arsa Alanı: 1.600 m²
Toplam İnşaat Alanı: 19.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Salih Çıkman

Taha Alkan