Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İstanbul Inn İkitelli

Mental Design Works tarafından tasarlanan proje İkitelli'de yer alıyor.

Proje, İstanbul'un genişleyen dış çeperlerinde endüstriyel bir bölge olarak öne çıkan İkitelli de, küçük ve orta boy işletmelerin ağırlıklı olarak konumlandığı, düzenli ve planlı bir yapılaşmadan uzak, mekanikleşen bir katman içerisinde yer alıyor.

İstanbul İnn İkitelli, hızla çoğalan endüstri yapıların "izole yaşam" fikrine karşı, "entegre yaşam" fikriyle yola çıkan bir yapı örüntüsü olarak var olurken kendini çevreleyen dünya ile arasındaki sınırları eritme, içinde yer aldığı çevrenin bir parçası olma çabasında. Bulunduğu alan içerisinde endüstriyel - insan karşıtlığı hakimken, hızla gelişen ve mekanikleşen dünyaya inat, karma fonksiyonel olarak kendi var olma olasılığı oluşturuyor.

Yapı kimi zaman dış ve için birbirini yansıttığı ayna, şeffaf bir sınır, kimi zaman da bu iki farklı ortamın birbirine aktığı geçirgen bir dünya oluyor. Sınır bazen keskinleşip bazen de belirsizleşirken doluluk boşluk kavramlarını sorguluyor, arada olma durumunu irdeliyor.

Genel dış görünüm endüstüriyel bir devinimi çağrıştırmakta. Statik bir yapıdan ziyade yaşayan hareket eden bir organizma gibi düşünüldü. Bu organizmaya plus roomlarla genişleme ve büyüme özeliği katıldı.

Ofislerin sürekli olmayan, zaman zaman ihtiyaç duyduğu ihtiyaçlarını kiralayarak kullanmasına olanak sağlayacak toplantı odaları, çok amaçlı salonlar, interaktif odalar, hobi alanları planlandı.

Ofis büyüklükleri, 250 m2'den 1.000 m2 kadar değişen moduler sistemde tasarlandı. Tavan yükseklikleri 6 metre olan geniş ve totel hacimlerin tasarlandığı çalışma alanları oluşturuldu.

Künye
Proje Yeri: İkitelli, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Ünal İnşaat ve Gayrimenkul
Ana Yüklenici: Ünal İnşaat ve Gayrimenkul
Peyzaj Mimarlığı: Studyo Begüm Tarakçı
İç Mekan Projesi: Mental Design Works
Statik Projesi: Cebrail Cengiz
Mekanik Projesi: Zeki Şahnacı
Elektrik Projesi: Şeref Serman
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
Arsa Alanı: 6.500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 24.500 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Salih Çıkman

Taha Alkan
Yardımcı Mimar(lar)
Tülin Meydan