Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

AKEL İş Merkezi

Akel İş Merkezi, İstanbul - Anadolu Yakasında yeni gelişen iş merkezlerinden Kavacık'ta yer almaktadır. Toplam 16 katlı binanın en altta yer alan üç katı otopark olarak, üstte yer alan katlar ise bağımsız iki büro olarak düzenlenmiştir.

Kat karşılığı modeliyle mal sahibi ve yüklenici firma arasında yarı yarıya paylaşma şeklinde bir anlaşma yapılmıştı. Söz konusu proje bize geldiğinde en önemli kriterlerden biri buydu. Bu nedenle simetrik ve iki eşit kütleden meydana gelen bir tasarım yapıldı.

Arsanın ve imar koşullarının getirdiği olanaklar ve ortaklığın şekillendirmeleri sonucunda inşaat alanı ve arazi kullanımı maksimum değerlendirildi. Bu koşullara göre bina, arazi eğiminden yararlanarak tüm büro katlarının doğal ışık alabildiği ve orman manzarasından yararlanabilecek şekilde düzenlendi.

Bu verilerle yapıya kimlik kazandırmak ve ana strüktürde modülerliği sağlarken monotonluğu kırmak, diğer yandan da görsel olarak bir farklılık yaratmak için, rengi cepheye taşımak konusunda daha önceki deneyimlerden de cesaret alarak, cephede güneş kırıcıları farklı renklerde tasarlandı.

Sonuçta beyazın renkle kırıldığı, modüllerle şekillendirdiğimiz bir proje ortaya çıktı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Beykoz, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
İşveren: AKEL - YETİŞ - SURYAPI Ortaklığı
Ana Yüklenici: Sur Yapı
Statik Projesi: İsmet Babuş
Mekanik Projesi: Gazanfer Köroğlu
Elektrik Projesi: Kamil Yiğit
Fotoğraf: Cemal Emden
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2007,
İnşaat Bitiş Yılı: 2009
Arsa Alanı: 5,025 m²
Toplam İnşaat Alanı: 26,000 m²

Pin It
Mimar

Mutlu Çilingiroğlu
Yardımcı Mimar(lar)
Göksel Kılınç
Tülin Ulaş