Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Ziraat Bankası Kadıköy Şubesi

Kadıköy İskelesinin arkasında, tarihi yarımada ve Kadıköy rıhtımına hakim bitişik düzen bir köşe parselde bulunan Ziraat Bankası Kadıköy Şubesi A Tasarım Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor: 

2004 mayıs ayında başlayan proje çalışmaları, bankanın günümüz ihtiyaçlarına uygun ve dağılmış banka birimlerini bir araya getirmeyi amaçladı.

Yapı programında zemin kat şube işlemlerine ayrılmış, üst katlar diğer çalışma birimleri için düzenlenmiştir. Banka tipolojisinde yer alan dolu yüzeyler yerine farklı olarak ‘şeffaflık’  tercih edilmiştir. Kadıköy siluetinde cephe tasarımıyla dokuyu tamamlayan, bağlam içinde yabancılaşmadan var olan ama özgünlüğünü koruyan bir yapı elde edilmesi amaçlanmıştır. Mimariye yön veren, yapının omurgasını oluşturan taşıyıcı sistem, Rıhtım Caddesinde yer alan arkad üzerinde devam ederek, geleneksel banka mimarisine göndermede bulunmaktadır.

Kütle yüksekliği 21 metre ile sınırlandırılan yapıda maksimum kat adedi kullanılmak istenmiştir. İç mekanlarda aydınlık ve panoramik manzara görüşü sağlanması için bina cephesinde yerden tavana kadar yekpare camlar kullanılmış, sınırlı kat yüksekliğinden dolayı tüm teknik hizmetler asma tavan ve yükseltilmiş döşeme içinde çözülmüştür.

Çalışanların manzaradan en üst düzeyde faydalanabileceği şekilde, Kadıköy İskelesi, Tarihi Yarımada ve Haydarpaşa Garı’na kadar geniş bir perspektif algısı hedeflenmiştir.

Cephe tasarımında yönlere göre cam renkleri ve geçirgenliği belirlenerek cephe boyunca devam eden taşıyıcı sistem beyaz opak camla kaplanmıştır. Dış cephe aydınlatmasına yönelik olarak kolonlar üzerinde özel detaylar geliştirilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kadıköy, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Kamu
Mimari Proje Ekibi: Yavuz Selim Barbaros, Niyazi Ayvaz, Murat Aydoğmuş, Mustafa Selçuk
İşveren: T.C. Ziraat Bankası Kadıköy Şubesi
Ana Yüklenici: Çiçek İnşaat
Statik Projesi: Yüksek Proje
Elektrik Projesi: Akay Mühendislik
Fotoğraf: Cemal Emden, Gürkan Akay
Proje Başlangıç Yılı: 2004
Proje Bitiş Yılı: 2005
İnşaat Başlangıç Yılı: 2005
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 477 m2
Toplam İnşaat Alanı: 4,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Osman Öztürk