Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Congresium, Ankara Ticaret Odası (ATO) Fuar ve Kongre Merkezi

Söğütözü bölgesi, yeni inşa edilen konaklama, eğitim, sağlık, iş ve ticaret yapıları ile birlikte merkezi bir nitelik kazanmıştır.

Congresium, bu merkezi alanın kongre, fuar, sergi, gösteri ve toplantı gereksinimini karşılamak üzere Ankara Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen çok amaçlı bir yapıdır.

İki ana ulaşım aksının kesişim noktasında yer alan bu yapı arsa sınırlarını takip eden tek büyük bir kütle olarak ele alınmış, mevcut kot farklılıkları yapının farklı kotlardan dışarı açılmasına olanak sağlayacak biçimde değerlendirilmiştir. Bu düzenleme içinde yapının en üst kotu ve çatı örtüsü komşu yapılaşmaların bahçe kotu ile süreklilik sağlayacak bir teras bahçeye dönüşmektedir. Yapı fuayesi yol cepheleri boyunca, şeffaf, dış mekanla bütünleşen davetkar hacimler olarak ele alınmıştır.

Yapı içindeki tüm salonlar çok amaçlı olarak kullanılabilecek özellikte tasarlanmıştır. Sergileme alanlarında, kolonsuz geçilen açıklıklarla geniş ve ferah mekanlar elde edilmiştir. Bölme duvarlar hareketlidir. Salonlar değişik kombinasyonlara bölünerek esnek kullanımlara olanak tanımaktadır. İlgili servis mekanları yan cephelerde düzenlenmiştir.

Salonların çevrelerinde yapılan ara katlarda teknik hacimler (havalandırma-klima santralleri) ve bölünebilir alt alanlara servis veren ses-ışık-simultane tercüme odaları yer almaktadır. Bu düzenleme içinde salonlar çevrelerindeki iki farklı kottan beslenmektedir. Kongre katında oditoryum, balo salonu, basın, ve vip salonları yer almaktadır. Ankara’nın en büyük salonlarından biri olan 3200 kişilik oditoryuma farklı seviyelerden ulaşılabilmektedir. Salonun bölünerek kullanılması için özel düzenlemeler yapılmış, bölünebilir bir perde sistemi tasarlanmıştır. Kontrol platformu bu bölünmeyi sağlayacak biçimde salonun orta bölgesinde düzenlenmiştir.

Kongre katıyla ilişkili yürüyen merdiven dizileri doğrusal bir eksende terastaki mekana bağlanmaktadır. Teras düzenlemesi, bir üst plaza etkisi yaratmakta, yapıya kullanıma açık bir dış mekan sunmaktadır.

Doğal taş, cam ve çelik elemanların kullanıldığı yapıda, taş kaplama derzlerini beyaz kompozit paneller takip eder. Aynı malzemenin doku farklılığı ile değişik ebatlardaki doğal taş kaplamalar tüm yapı çevresinde tekrar eden bir düzen içindedir. Cephelerde şeffaf ve boyalı renkli camlar bir arada kullanılmıştır. Atriyumda kullanılan renkli mermerler ile zemin desenleri üst örtünün bir yansımasıdır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Çankaya
Proje Tipi: Kongre Merkezi
Proje Tipi Grubu: Kültür
İşveren: Ankara Ticaret Odası (ATO)
Ana Yüklenici: Ankara Ticaret Odası (ATO)
Peyzaj Mimarlığı: Dalokay Tasarım Stüdyosu (DDS)
Statik Projesi: Yüksek Proje
Mekanik Projesi: Celal Okutan Mühendislik
Elektrik Projesi: Akay Mühendislik
Akustik Danışmanı: Mehmet Çalışkan
Yangın Güvenlik Danışmanı: Alara Proje
Fotoğraf: Burcu Şenal, Cemal Emden, Oğuzhan Burak
Proje Başlangıç Yılı: 2003
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2003
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Arsa Alanı: 48.589 m2
Toplam İnşaat Alanı: 80.490 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Osman Öztürk