Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Antares Alışveriş, İş ve Yaşam Merkezi

Alışveriş ve ticaret merkezi ile konut bloklarından oluşan Antares, A Tasarım tarafından Ankara Etlik'te tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Antares alışveriş ve ticaret merkezi ile konut bloklarından oluşan bir alt merkez niteliğindedir. Yoğun konut dokusunun yer aldığı Etlik semtinde etrafı yollarla çevrili bir adada yer alan bu yerleşimde büyük ticari mekanlar, konutlar, ortak sosyal alanlar ve ofis yapısı kentsel bir doku oluşturacak ve sadece kendi ölçeği ile sınırlı kalmaksızın yakın çevresine hizmet verecek biçimde ele alınmıştır.

Yerleşkenin ana cadde ile ilişkili bölümünde büyük marketler ile alışveriş merkezi ve yeme içme birimleri, arkada biraz daha özel kalan alanda ise konut kuleleri yer almaktadır. Arsanın eğiminden yararlanılarak katlara yan ve ön yollardan farklı girişler alınmış,  hemen her kata ayrı bir giriş sağlanmıştır.  Otopark katları, alışveriş katları ile direkt bağlantılıdır. Geleneksel alışveriş merkezlerinden farklı olarak, yapının dışında, alışveriş merkezinden bağımsız kullanılabilen işlevlere yer verilmiş, böylelikle dış mekan kullanımı ve kompleksin kentsel niteliği desteklenmeye çalışılmıştır.

Bu yapılaşma gerek konut sahiplerinin gerekse günübirlik kullanıcıların yararlanabileceği açık alan düzenlemeleri barındırmaktadır. Bu anlamda ofis bloğuyla alışveriş merkezini bağlayan plazanın devamında bir gölet tasarlanmış, yeme içme birimlerinin bazıları bağımsız yapılaşmalar olarak plazaya taşınmıştır. Antares zaman içinde tüm kente açık bir altmerkeze dönüşmüştür.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Keçiören
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi, Konut Sitesi / Grubu, Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Dolunay Ormancılık
Ana Yüklenici: Dolunay Ormancılık
Peyzaj Mimarlığı: Dalokay Tasarım Stüdyosu (DDS)
Statik Projesi: Yüksek Proje, Dumanoğlu Mühendislik
Mekanik Projesi: GMD Mühendislik, Aydın Bingöl
Elektrik Projesi: Yurdakul Mühendislik, Promete Mühendislik
Yangın Güvenlik Danışmanı: Alara Proje
Fotoğraf: Cemal Emden
Proje Başlangıç Yılı: 2005
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 133,945 m2
Toplam İnşaat Alanı: 222,205 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Osman Öztürk