Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Meteksan Sistem - Finansbank Sistem Ortak Binası

Finansbank-Meteksan Ofis Yapısı, Bilkent Teknokent alanının kuzey köşesinde dik üçgen biçiminde eğimli bir parselde konumlanmakta.

Ana giriş dışında, bağımsız birimler olarak işlev görmesi öngörülen iki ayrı ofis grubu, üçgen arazinin dik kenarlarına paralel iki kanat şeklinde tasarlanmış. Bu şekilde oluşturulan L yapı kitlesi arka yönde dış mekanda bir avlu tanımlamakta. Ofis kanatları, arazinin eğimine göre kademeli olarak yerleştirilmiş. Projede, arazinin konumunun getirdiği özel manzara açılımlarının, çalışanların hepsinin faydalanabileceği bir düzende, dış cepheler ve avlu cepheleri arasında görsel olarak bütünleşecek şekilde değerlendirilmesi amaçlanmış.

Ofis yapısının her iki kolu traverten kaplama perde duvarlarla tanımlanmış, uç noktalarda bu perdelerin arasına yerleştirilen yangın merdivenleriyle bina kitlesi hareketlendirilmiş. Zemin kotu üstünde yer alan ofis mekanlarının cephelerini oluşturan balkonlar, brüt beton çerçeveler halinde traverten kaplama perde duvarlardan çıkma yapmakta, Bilkent ormanları üzerinden Ankara ve Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi arazisinin manzarasına açılan ofislerin balkonlar içinde kalan cepheleri tamamen cam. Batı yönünde balkon çerçeveleri içinde metal güneş kırıcılar yerleştirilmiş.

Ortak giriş, kuzeybatı cephesinde arazinin en üst kotundan, L kitleyi birisi uzun diğeri kısa olmak üzere iki parçaya ayıracak şekilde konumlanmış. Giriş noktası dikeyde cam cephe olarak devam ettirilerek vurgulanmış. Giriş holü, mezanin boşluğu ile yüksektir ve devamında avluyu üst kottan algılatmakta. Buradan iki ayrı merdiven ve asansör kovası ile katlara bağlantılar sağlanmış.

Ofis katları, işlevlerine göre üç ayrı biçimde düzenlemeye imkan vermek üzere tasarlanmış: tamamen açık ofis; bir cephede odalar; kalan mekanda açık ofis ve koridorun iki yanında oda dizileri olarak düzenleme yapmak mümkün. Zemin altındaki mekanlar sistem odaları olarak, gerekli yükseklikte ve ışık kriterlerine göre yerleştirilmiş. Zemin altı dahil her iki kanatta beşer çalışma katı var. Bu seviyelerin altında, kısmen arkada avluyu da kapsayacak şekilde ayrı girişleri olan kapalı otoparklar iki bodrum katında yer almakta. Ana cadde tarafında kolonlardan oluşan bir çerçeve arkasında, bu yöndeki ofis biriminin sosyal mekanları bulunmakta, bu mekanlar diğer kolun üzerinde oluşan terası kullanma imkanına sahip.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çankaya, Ankara
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Cyberpark AŞ
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 4.875 m²
Toplam İnşaat Alanı: 8.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Hüseyin Bütüner

Hilmi Güner
Yardımcı Mimar(lar)
Özgül Çetin
Kevser Çakan