Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Zaman Gazetesi Ankara Ofis Binası

Zambak Mimarlık tarafından tasarlanan medya yapısı ARKIV Seçkileri 2013'te yer alıyor.

Ayrık nizam parsellerinin bulunduğu bölgede imar durumunun izin verdiği ölçüde yapı boyutları belirlendi. Yapı ebat ve kat adetlerinin sınırlı olması nedeniyle tasarım açısından net bir dikdörtgen form tercih edildi.

Açık bir kuzey-doğu manzarasının olması tasarımda veri olarak kullanıldı. Yolun karşısında bulunan park yapının daha geniş açıdan algılanmasına katkı sağlamaktadır. Yapı parsele yerleştirilirken güneyinde bulunan binadan uzaklaştırılarak, kuzeye ve arkaya doğru çekildi, Türkocağı caddesinden daha görünür hale getirildi. Elde edilen alan giriş ve otopark olarak değerlendirildi.

Planlamada, Zaman Gazetesi İstanbul Merkez Ofisinin kullanılan, deneyimlenmiş ve olumlu geri dönüşleri olan modeli ele alındı. Yeni boyutlara göre yeniden tasarlandı. Bodrum katlarda otopark, teknik ve sosyal bazı mekanların planlandığı binada zemin kat, kafeterya ve dışa dönük günlük kullanımların yoğun olduğu ofislere ayrıldı.

Kat planı galeri boşluğu ile ikiye ayrıldı, gazetenin ihtiyaçları doğrultusunda farklı birimlere kolaylıkla ayrılabilecek açık ofisler planlandı. Her bölümde bir adet bulunan özel görüşmeler için düşünülen toplantı odası dışında kapalı mekan yapılmadı, idari mekanların tamamı mobilyalar tefriş edilerek sınırlandırıldı. Yükseltilmiş döşeme kullanılarak elektrik tesisatında esneklik sağlanan açık ofislerde döşeme karo halı ile tamamlandı. Tavanlarda genişletilmiş alüminyum metal modüller kullanılarak tüm mekanik ve aydınlatma tesisatı tavan arkasında bırakıldı, %100 kapatma sağlamayan tavan ile tesisatın kısmen algılanması planlandı.

Orta boşluktan her kata farklı yer ve açıdan çıkış sağlayan merdivenler galeriye zenginlik kazandırdı. İç mekanda farklı kat ve noktalardan bakıldığında değişik ve etkileyici perspektiflerin yakalanması hedeflendi.

Dış cephe tamamen camla kaplanırken, doğrama modüllerinde geri çekilmeler yapılarak düz etkiyi kıracak gölgeler elde edildi. Geri çekilen modüllerde farklı renklerde camlar kullanılarak etki güçlendirildi. Ofis içinde zamanla bozulan ve çok sık temizlenme ihtiyacı olan jaluziler yerine çift cam içine yerleştirilmiş, kontrol edilebilen jaluziler tercih edildi. Düzensizlik ve temizlik problemi ortadan kaldırılmış oldu.

Gazeteyi Ankara' da temsil edecek ofis binasını planlarken gereksiz süsleme ve malzeme kullanımından kaçınılarak sade bir tasarım anlayışı tercih edildi.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Çankaya
Proje Tipi: Ofis
Danışman: Fehmi Kızıl
İç Mekan Projesi: Hakan Kurtuluş, Ahmet Niziplioğlu, Yusuf Hacıhaliloğlu
Proje Yöneticisi: Zambak Mimarlık, Cihangir Demirhan, Harun Akça, Sefa Süğlün
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 1.805 m²
Toplam İnşaat Alanı: 5.554 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Kadir Karakoç

Sezer Özbulat
Yardımcı Mimar(lar)
Eren Uyumaz