Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Fatih Koleji Sami Çakır Anadolu-Fen Lisesi

İstanbul Büyükçekmece'de yer alan lise.

Proje alanı Büyükçekmece Gürpınar Kavşağı köşesinde bulunmaktadır. Fatih Kolejine yıllardır hizmet eden yapıları içinde barındıran arsada mevcut yapıların ömrünü tamamlamış olması nedeniyle 2012 yılında yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılması kararı alındı. İki ayrı parsel ve binadan oluşan arsada düzenleme yapılarak parselizasyon yenilendi. E5 karayoluna cephe alan bölüm rezerv alan olarak bırakıldı, okul projesine yer verecek bölüm Firuze Sokak tarafından tercih edildi. Yapının konumlanacağı alanın E5 karayolundan uzaklaştırılması, daha sakin olan arka sokağa bakması sağlandı. Kampüs ana girişi bu caddeye alınarak servis araçları ve okul trafiği yoğun anayoldan kurtarıldı.

Mevcut yapılarda bahçelerin kuzeye açık olması ve bölgenin soğuk iklimi nedeniyle eğitim dönemlerinde kullanılamaması büyük problem olarak görülüyordu. İşverenin temel isteklerinden biri güneye bakan ve kullanılabilir bir bahçe istemesiydi. Proje bu doğrultuda şekillendi. Lise ve Yurt bloğunun birlikte konumlandığı parselde, yapılar parselin kuzey-batı ve kuzey-doğu hattına yerleştirilerek net bir güney bahçesi elde edildi.

Yatay ve daha az katlı olan Lise binası kuzey-batı hattına konumlanırken, daha küçük alana oturan ve daha yüksek olan Yurt bloğu ile yatay-dikey ilişkisi dengelenmeye çalışıldı. Aynı öğrencilerin kullanacağı Yurt ile Lise binası arasına iki blok arasındaki ilişkiyi de sağlayacak şekilde kafeterya yerleştirildi. 2 bodrum kata sahip yapıda ışık ihtiyacı diğerlerine göre daha az olan ortak mekanlar yer altında çözümlenirken, zemin ve üstündeki katlar derslik ve yurt odalarına ayrıldı.

Konferans ve spor salonu bahçe zemininin altında, yükselen blokların altına gelmeyecek şekilde planlandı. Kalan alan 3 kata bölünerek araç asansörü ile ulaşılabilen idari personele hitap edecek otopark olarak bırakıldı.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Büyükçekmece
Proje Tipi: Lise / Ortaöğretim
İşveren: İttifak Eğitim Hizmetleri Ticaret A.Ş.
Danışman: Fehmi Kızıl, Ekrem Şişman, Kadir Karakoç
İç Mekan Projesi: Yusuf Hacıhaliloğlu, Fatih Bayhan, Hakan Kurtuluş
Proje Yöneticisi: Zambak Mimarlık, Turan Kınacı, Yalçın Öztürk, Mehmet Hanifi Tüylüce
Fotoğraf: Alp Eren, ALTKAT Architectural Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 7.312 m²
Toplam İnşaat Alanı: 19.886 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ahmet Anıl
Yardımcı Mimar(lar)
Nihat Saltan
Eren Uyumaz