Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Kız Öğrenci Konukevi

Zambak Mimarlık İstanbul'da bulunan 144 yatak kapasiteli öğrenci konukevi projesini anlatıyor:

Proje alanı, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinin proje çalışmaları devam eden yeni kampüsünün 1.200 m güney doğusunda bulunmaktadır. Yeni kampüse yakınlığı nedeniyle yüksek kapasiteli bir yurt projesi işveren tarafından talep edilmiştir. Kapasite sorunu yükseklikle çözülmüş, dikdörtgen forma oturan blok zemin üzerinde 15 kat olarak tasarlanmıştır. Yeni açılacak sokaktan rahat giriş alabilmek için blok parselin doğusuna çekilmiş, batı cephesi ortopark, açık spor ve bahçe için bırakılmıştır.

İdari ofislere ayrılan zemin katın üzerinde 2 kat etüt sınıfları için planlanmış, kalan katlar yatma birimlerine ayrılmıştır. Her kat kendi içinde ikiye bölünerek gruplara ayrılır, blok ortası etüt, dinlenme ve rekreasyon alanı olarak kullanılır. Yükselen blok her 3 katta bir geri çekilerek cephede yatay bantlar oluşturulmuş, yükseklik etkisi kırılmaya çalışılmıştır. Galeri boşlukları ile birbirine bağlanan üçlü kat gruplarında ferah ortak holler elde edilmiştir.

Her kat, 8 kişilik 4 adet, 4 kişilik 28 adet oda olmak üzere toplam 144 yatak kapasitesine sahiptir. Toplam 12 katın yatma birimlerine ayrıldığı Konukevi'nde 1.728 kişi misafir edilebilmektedir. Her odanın müstakil banyoya sahip olduğu yapıda öğrencilere rahatça ders çalışıp dinlenebilecekleri imkanlar verilmiştir. Kapalı spor mekanları, sinevizyon salonları, kafeterya, mutfak ve yemekhane gibi ortak mekanlar bodrum katlarda çözümlenmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Ümraniye
Proje Tipi: Yurt / Konukevi
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
Danışman: Fehmi Kızıl
Fotoğraf: Alp Eren, ALTKAT Architectural Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 11,997 m²
Toplam İnşaat Alanı: 39,730 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Kamil Gürbüz
Yardımcı Mimar(lar)
Serkan Gudu
Eren Uyumaz