Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Fatih Koleji Atakent İlköğretim Okulu

Küçükçekmece ilçesi Atakent mahallesinde bulunan yapı, Atakent' in önemli caddelerinden 222. caddeye 120 m mesafede olmasına rağmen arazinin yükselmesi nedeniyle önündeki yapıların üzerinden rahatlıkla görünür durumdadır.

Parselin kendi içinde de eğime sahip olması ve zemin kotunun üst noktadan alınması yapı derslik bloğunu çevreden kolay algılanır hale getirmiştir.

Parselin üçgen bir forma sahip olması yapının üst blok hatlarının belirlenmesinde kullanılmış, kuzey-batıya ve üst kota çekilen bina, güney-doğuya kollarını açar şekilde tasarlanmış halde teslim alındı. Özel bir eğitim kurumu için planlanan bina işverenimiz tarafından 2013 nisan ayı başında karkası tamamlanmış halde satın alındı. Mevcut planlamanın işverenin ihtiyaçlarını karşılamadığı görüldü, yeni program üzerinden bina baştan aşağıya yeniden tasarlandı. Binanın taşıyıcı sistemine herhangi bir müdahalede bulunulmadan iç mekan düzenlemeleri yapıldı.

Bodrum katlarda sosyal alanlar için düşünülmüş olan mekanların bazıları yerlerini korurken birçoğu yer değiştirdi, ihtiyaca göre küçültüldü, büyütüldü. Derslik kollarında mevcut planlanmış derslik boyutları uygun bulunmadığından, yeniden tasarlandı. Akslardan şaşmalara neden olan bu durum cephenin asimetrik düzenlenmesini zorunlu kıldı. Yeni planlama fırsat olarak değerlendirilerek cephede farklı bir ritim yakalanmaya çalışıldı. Pencere köşelerine dikey olarak monte edilen kompozit panellerle cepheye renk katıldı. Yükselen derslik bloğu çerçeve içine alınarak daha kararlı bir form yakalandı.

Anaokulu, İlkokul ve Ortaokulu içinde barındıran bina 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak 2013 eylül ayında eğitime açıldı.

Künye
Proje Yeri: Halkalı, İstanbul
Proje Tipi: İlkokul
İşveren: Çağ Öğretim İşletmeleri A.Ş.
Danışman: Fehmi Kızıl, Ekrem Şişman, Kadir Karakoç
Proje Yöneticisi: Zambak Mimarlık, Uğur Dumlu, Volkan İmer, Sefa Süğlün
Konsept Tasarımı: Piramit Mimarlık
Uygulama Projesi: Zambak Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2013,
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 5.218 m2
Toplam İnşaat Alanı: 14.826 m2

Pin It
Mimar

Taşkın Altınkaya