Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Fatih Koleji Boğaziçi Melahat Aksoy Anadolu Lisesi

Zambak Mimarlık İstinye'de bulunan ortaöğretim okulu projesini anlatıyor:

Proje Açıklama Metni Fatih Koleji Boğaziçi Kampüsünün güneyinde yer alan proje alanında, tasarımı önemli şekilde etkileyen bir kot farkı bulunmaktadır. Aslında tepenin bir yamacı olan parsel, yıllarca taş ocağı olarak kullanılması nedeniyle hafredilmiş halde ve 14 metrelik keskin bir kot farkına sahipti. Yüksek bir duvar gibi duran parsel sınırlarına yapı sırtını vererek yerleştirildi. Arsanın İstinye sırtlarında, yüksek rakımda ve eğim yönünün güneye doğru olması geniş bir yelpazede İstanbul ve Boğaz manzarasına açılmasına imkan sağlamaktadır.

Yapı 3 farklı formda parsel sınırları dikkate alınarak şekillendirildi, eğitim birimlerini içeren ana blok doğu batı istikametinde ve doğrudan manzaraya yönelecek şekilde yerleştirildi. Yan birimleri içeren diğer blokların açılarını parsel sınırları belirledi, bloklar eğime bağlı olarak kademeli olarak yükseltildi. Ana bloğun son katlarında etkili manzarayı değerlendirecek teraslar tasarlandı.

Ana girişin alt kottan alındığı binada zemin ve zemin kotunun altı ortak mekanlar için kullanıldı. Yurt bloğu kuzey sınırına yaslanırken, eğitim bloğu ile arasında oluşan üçgen alan iç bahçe olarak değerlendirildi ve mekanlara ışık alınması sağlandı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Sarıyer, İstanbul
Proje Tipi: Lise / Ortaöğretim
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Hale Eğitim Hizmetleri
Danışman: Fehmi Kızıl
Proje Yöneticisi: Ümit Deniz Aras, Galip Lütfü, Zambak Mimarlık
Fotoğraf: Alp Eren, ALTKAT Architectural Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 2,565 m²
Toplam İnşaat Alanı: 9,774 m²

Pin It
Mimar

Taşkın Altınkaya

Musa Ağırbaş