Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sentez Koleji

Zambak Mimarlık projeyi anlatıyor:

Sakarya Serdivan ilçesinde bulunan proje alanı yeni açılan Necmettin Erbakan Bulvarı üzerinde konumlanmaktadır. Ana yaklaşımın bulvar üzerinden olduğu yapıda bulvara açılarak yerleşim tercih edilmiştir.

Ana giriş batı yönünden sağlanarak, yapı kuzey batı yönünde geniş bir meydan ve tören alanı oluşturulacak şekilde konumlanır. Böylece yapının bulvardan geniş bir perspektifle algılanması hedeflenmiştir.

Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise birimlerini barındıran yapıya batıdan giriş yapılarak kuzey ve güneyde 3 ayrı blok çözümlenmiştir. Blokların her birine farklı okul birimleri yerleştirilerek 4+4+4 modeline uygun kademelenme sağlanır. Öğrenciler herbir okul bloğuna ayrı giriş yapabilir, farklı girişlerle bağlantılı bahçeler oluşturularak yaş grupları için birbirinden ayrı oyun alanları elde edilmiştir. Bloklar ortasında merkezi noktada zemin katta kantin, 1. ve 2. katlarda idari birimler bulunur. Spor salonu, konferans salonu ve yüzme havuzu gibi geniş açıklık gerektiren sosyal ve ortak fonksiyonlar bloklar arasında ve zemin kotunun altında ortak fuaye alanı ile ilişkili halde planlanmıştır.

Yapı, 3 kat yüksekliğinde planlanarak kütleler fonksiyonlara göre gruplandırılmıştır. Bina, tüm yapıyı saran çelik çatı ile sonlandırılmış, kat alanı ana kütleden geri çekilerek ayrıştırılmış, kütle etkisi korunmuştur. İdari birimlerin bulunduğu ve ana girişe açılan batı cephesi ana kütleden ayrışarak form alır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Adapazarı (Sakarya), Serdivan
Proje Tipi: Lise / Ortaöğretim
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: İnalsan Mühendislik, Sentez Koleji
Danışman: Fehmi Kızıl
Proje Yöneticisi: İnalsan Mühendislik
Fotoğraf: Kadir Karakoç
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 8,254 m²
Toplam İnşaat Alanı: 14,745 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ahmet Anıl