Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Fetih Koleji Dr. Zeynel Abidin Erdem Eğitim Kampüsü

Proje alanı O3 bağlantı yolu ile TEM otoyolunu bağlayan, bir çok yolun birleştiği hal kavşağının güney-doğusunda konumlanmaktadır.

Parsel çevre bağlantı yolları ile sarıldığı için kuzey-güney istikametinde yerleşmiş olan Mega Center bloklarının kuzey ucu ve Yağ İskelesi Caddesi tek giriş alınabilen yol olmuştur. Kısıtlayıcı arsa girişi tasarımın çıkış noktası olmuştur.

Okul ana girişinin planlandığı caddenin kuzey ucu aynı zamanda eğim açısından arsaya doğrudan giriş yapılabilen tek noktadır. Ana eğitim bloğu parselin en uzun cephesi olan doğu tarafına yerleştirilmiş ve derslik blokları ana bloğa takılmıştır. Ana blok arkası servis araçları ve otomobiller için ayrılmıştır. Katlı şekilde planlanan otopark ve servis hattı katlar arasında bağlanarak dönüş sağlar. Ana giriş kotunda servis araçları öğrencileri bırakır, konferans salonunun fuayesi olan ve ana giriş holü olarak da hizmet veren alandan öğrenciler giriş yapar, derslik bloklarına dağılırlar. Rampayla ulaşılan zemin kat ise idari/misafir otoparkı ve idari girişe ayrılır. Öğrenci ve idari personel trafiğini ayırmak için girişler farklı katlardan verilmiştir.

Arsa eğim verdiği batı yönünde açık bir manzaraya sahiptir, derslik blokları doğu-batı ekseninde yerleştirilmiş, blok uçları manzaraya bakan teneffüs holleri olarak planlanmıştır. Ortak mekanlar blok boşlukları arasında ve zemin kotunun altına yerleştirilmiş, farklı kotlardan girişler sağlanmıştır. Girişe göre alt iki katta planlanan anaokulu sırtını ilköğretim ortak mekanlarına verir ve okul ile kontrollü geçiş sağlanır, kottan dolayı açığa çıkar ve parselin alt kotundan bağımsız giriş alır. Açık spor ve aktivite alanları arsanın doğusunda en üst kotta ince uzun bir hatta konumlanmıştır, 1. kattan köprü ile geçilerek ulaşılır. Sosyal mekanların bulunduğu çatı katları cepheden çekilerek planlanmış ve çeşitli faaliyetler için geniş bakış açısına sahip teraslar bırakılmıştır. Teneffüs hollerinin bulunduğu derslik bloklarının batı uçları eğimli yükselerek sonlanır ve yapıya karakteristik kazandırır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Bayrampaşa, İstanbul
Proje Tipi: İlkokul, Lise / Ortaöğretim
İşveren: Hisar Eğitim Turizm Dış Ticaret A.Ş.
Danışman: Fehmi Kızıl
İç Mekan Projesi: Yusuf Hacıhaliloğlu, Kubilay Metin, Eren Uyumaz
Proje Yöneticisi: Zambak Mimarlık, Turan Kınacı, Refik Oktar, Mesut Altunel, Sefa Süğlün
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Arsa Alanı: 6.919 m²
Toplam İnşaat Alanı: 26.651 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Kadir Karakoç

Yavuz Okkalı
Yardımcı Mimar(lar)
Hakan Kayar
Serdar Süleyman
Volkan Can