Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kartal Camii

Apak Mimarlık projeyi anlatıyor:

Yapı, cem olmanın manasından yola çıkarak kompakt bir planimetreyle çözüldü. Kul tek başına bir şey ifade etse de cem olup cemaati oluşturduğu anda kulluk değeri ve manası artar. Bu metaforla yola çıkıldı. Camiyi saran ve üstten alta doğru degrade giden kabukta üst kısımlarda manasız gibi görünen boşluklar '' kul '' u temsil etmektedir. Bunlar birleşip bir bütün oluşturduğunda (cemaat) bir desen/anlam ifade etmektedir. Bu şekilde aslında hem cemaat olmanın önemi vurgulanmış hem de birinci cidarı şeffaf olan caminin ışık kontrolü sağlanmış oldu.

Cami kütlesini diagonel şekilde saran 2. Izgara ise avluyla bütünlüğü sağlamaktadır. Minare taraklardan bir kısmının uzamasıyla oluşmaktadır. Ayrıca minare bu şekliyle kufi hatta ''Allah '' Lafzını barındırmaktadır. Yine Musalla taşının önünde yere basan dört ayak dört mezhebi simgelemektedir.

Manevi olguların nesnel forma büründüğü cami tasarımında ayrıca hanımlar için ayrıca ayrıcalıklı mekanlar düşünüldü. Hanımların her türlü sosyal aktivitelerini ve mukabelelerini gerçekleştirecekleri çeşitli salonlar ve bunları destekleyen servis üniteleri bulunmaktadır. Ayrıca yemekhane, kuran kursu, konferans salonu, evsizler için duş alma imkanı da mevcuttur.

Cami de diğer camilere nazaran hanımlar için özel alanlar oluşturuldu.

Künye
Proje Yeri: Kartal, İstanbul
Proje Tipi: Cami / Mescit
Proje Tipi Grubu: Dini
İşveren: Cemil Ekşioğlu, Ahmet Kahraman
Ana Yüklenici: Ekşioğlu – Kahraman inşaat
Statik Projesi: Alper Mühendislik
Mekanik Projesi: İmha Mühendislik
Elektrik Projesi: İmha Mühendislik
Çelik Projesi: Mehmet Göktaş Mühendislik
Mimari Mesleki Kontrollük: Apak Mimarlık
Şantiye Yöneticisi: Apak Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
Arsa Alanı: 2,108 m2
Toplam İnşaat Alanı: 2,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Emre Apak
Yardımcı Mimar(lar)
Volkan Can