Other Works
Similiar Projects

Fetih Koleji Dr. Zeynel Abidin Erdem Eğitim Kampüsü

Proje alanı O3 bağlantı yolu ile TEM otoyolunu bağlayan, bir çok yolun birleştiği hal kavşağının güney-doğusunda konumlanmaktadır.

Parsel çevre bağlantı yolları ile sarıldığı için kuzey-güney istikametinde yerleşmiş olan Mega Center bloklarının kuzey ucu ve Yağ İskelesi Caddesi tek giriş alınabilen yol olmuştur. Kısıtlayıcı arsa girişi tasarımın çıkış noktası olmuştur.

Okul ana girişinin planlandığı caddenin kuzey ucu aynı zamanda eğim açısından arsaya doğrudan giriş yapılabilen tek noktadır. Ana eğitim bloğu parselin en uzun cephesi olan doğu tarafına yerleştirilmiş ve derslik blokları ana bloğa takılmıştır. Ana blok arkası servis araçları ve otomobiller için ayrılmıştır. Katlı şekilde planlanan otopark ve servis hattı katlar arasında bağlanarak dönüş sağlar. Ana giriş kotunda servis araçları öğrencileri bırakır, konferans salonunun fuayesi olan ve ana giriş holü olarak da hizmet veren alandan öğrenciler giriş yapar, derslik bloklarına dağılırlar. Rampayla ulaşılan zemin kat ise idari/misafir otoparkı ve idari girişe ayrılır. Öğrenci ve idari personel trafiğini ayırmak için girişler farklı katlardan verilmiştir.

Arsa eğim verdiği batı yönünde açık bir manzaraya sahiptir, derslik blokları doğu-batı ekseninde yerleştirilmiş, blok uçları manzaraya bakan teneffüs holleri olarak planlanmıştır. Ortak mekanlar blok boşlukları arasında ve zemin kotunun altına yerleştirilmiş, farklı kotlardan girişler sağlanmıştır. Girişe göre alt iki katta planlanan anaokulu sırtını ilköğretim ortak mekanlarına verir ve okul ile kontrollü geçiş sağlanır, kottan dolayı açığa çıkar ve parselin alt kotundan bağımsız giriş alır. Açık spor ve aktivite alanları arsanın doğusunda en üst kotta ince uzun bir hatta konumlanmıştır, 1. kattan köprü ile geçilerek ulaşılır. Sosyal mekanların bulunduğu çatı katları cepheden çekilerek planlanmış ve çeşitli faaliyetler için geniş bakış açısına sahip teraslar bırakılmıştır. Teneffüs hollerinin bulunduğu derslik bloklarının batı uçları eğimli yükselerek sonlanır ve yapıya karakteristik kazandırır.

Map
Details
Project Location: Bayrampaşa, İstanbul
Project Type: İlkokul, High School
Employer: Hisar Eğitim Turizm Dış Ticaret A.Ş.
Consultant: Fehmi Kızıl
Interior Architecture: Yusuf Hacıhaliloğlu, Kubilay Metin, Eren Uyumaz
Projcet Manager: Zambak Mimarlık, Turan Kınacı, Refik Oktar, Mesut Altunel, Sefa Süğlün
Project Start Date: 2009
Project End Date: 2011
Construction Start Date: 2011
Construction End Date: 2012
Building Plot Area: 6.919 m²
Total Construction Area: 26.651 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Kadir Karakoç

Yavuz Okkalı
Contributing Architect(s)
Hakan Kayar
Serdar Süleyman
Volkan Can