Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Anafen Koleji Ataşehir Kampüsü

Zambak Mimarlık tarafından tasarlanan okul kampüsü ARKIV Seçkileri 2013'te yer alıyor.

Anadolu yakasının hızla gelişen ilçesi Ataşehir, zaman içinde yoğun konut stoğuna ulaşmış ve bu durum hızlı bir nüfus artışına neden olmuştur. Anafen Kolejleri' nin artan nüfusun özel eğitime gereksinim duyacağını öngörmesiyle 2007 yılında arsa alınmış ve o yıl ilk mimari avan proje çalışması yapılmıştı. Çeşitli nedenlerle ertelenen proje 2011 yılı sonunda tekrar gündeme geldi, işveren taleplerinin farklılaşması ve ihtiyaç programının değişmesiyle proje tekrar ele alındı. Ana tasarım kararlarına sadık kalınarak 2012 yılı ocak ayında proje geliştirilmeye başlandı.

Dikey yapılaşma karakterine sahip ortalama 20 kat ve üzeri yapılara sahip bölgede, projemizin eğitim yapısı olması daha az katlı tasarımı zorunlu kılmıştır. Yüksek bloklar arasında daha az katlı planlama yapıya karakter kazandırır, çevreye göre yapının ayrışmasına neden olur.

Yapı cephelerinde prekast ürünler kullanılarak net hatlar elde edilmiş, beyazın hakim olduğu ana cephe hattı ahşap kompozit malzemelerle çeşitlendirilmiştir. Kullanılan çeşitli renk kombinasyonları ile öğrencilerin enerji ve canlılığının cepheye yansıtılması hedeflenmiştir.

Parselin iki ucu arasındaki eğim farkı, üç kata karşılık gelir. Kampüsün bünyesinde bulunan anaokulu, ilkokul, ortaokul, anadolu ve fen liseleri, yurt ve genel müdürlük gibi birimleri bloklar halinde eğim içinde kademeli olarak sıralandı. Çatı hattı düz tutularak kademeler bahçelerde hissedilecek şekilde düzenlendi. Her bir okula farklı bir kotta bahçe verildi.

Sosyal amaçlı kullanımlar için çeşitli büyüklüklerde konferans ve multivizyon salonları ile yüzme havuzu ve spor salonları eğim düzenlemelerinde bahçe altlarında çözümlendi. Planetaryum, robotik laboratuvarı ve 4D sinema gibi bilimin öğrencilere eğlenceli şekilde anlatımında yardımcı olacak mekanlar planlandı.

Tamamlandığında 55.130 m2 kapalı alan, 2.750 öğrenci kapasitesine sahip olacak olan kampüsün 2013-2014 eğitim yılında 23.000 m2' lik 1. etabını kapsayan İlköğretim Okulu bölümü hizmete girmiş, kalan 32.130 m2' lik liseler, yurt ve genel müdürlük bölümlerini içeren 2. etabın inşaatına ise halen devam edilmektedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Ataşehir
Proje Tipi: İlkokul
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Manolya Eğitim Hizmetleri A.Ş.
Danışman: Fehmi Kızıl, Ekrem Şişman
Proje Yöneticisi: Zambak Mimarlık, Ümit Deniz Aras, Osman Usluerol, Hamdi Bulutçu, Mehmet Uğur Kılıç
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 25.509 m²
Toplam İnşaat Alanı: 55.130 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Kamil Gürbüz