Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Esma Sultan Okulu

Esma Sultan Okulu, ilk öğrenim amaçlı, ilk-orta öğretim, anaokulu ve kültürel/sosyal/spor donatıları ile halkın da kültürel ve gelişim amaçlı kullanımına imkan tanıyabilecek alanları sunmaktadır.

Yapılaşma ve mekan oluşumu 'öğrenen odaklı' eğitim felsefesi doğrultusunda şekillenmiştir. Toplam 480 öğrenci kapasiteli okul, 16 derslik ve 5 atölye/laboratuarlı ilk ve orta öğretim, 4 derslikli okul öncesi eğitim, halkın da kullanımına açık 150 kişilik gösteri salonu, 270 m2 kütüphane, tam saha kapalı spor salonu, çok amaçlı sosyal alan ve 90 araçlık otopark ile semte hizmette bulunacak bir merkez oluşturacaktır. Projenin yapı alan dağılımı yaklaşık olarak; ilköğretim 3300 m2, anaokulu 690 m2, sosyal ve ortak kullanım 2760 m2, otopark ve teknik alanlar 4800 m2, toplam inşaat alanı 11.600 m2 olarak kurulmuştur.

Esma Sultan Okulu, Beşiktaş semt merkezinde çok yoğun doku ve merkezi konumda, Behçet Necatigil Sokak ile Uzuncaova Caddesi arasında kalan, yaklaşık 18 metrelik kot farkı bulunan bir parselde konumlanmaktadır. Arazi topografyasının dikliği, bağlantı terasları ile çözümlenerek kampüs içi kontrollü geçişi sağlarken eğitim yapılarına korunaklı alanlar sunar. Teraslamanın kuzey-güney diyagonel doğrultusu, tüm programı bir'omurga' niteliğinde iki yanında düzenler ve eğitim takvimi dışında sosyal alanların halk tarafından gelişim ve sosyal/kültürel amaçlı kullanımına imkan tanır. Parselin Kuzeybatı yarısına eğitim programları, güneydoğu yarısına da eğitimi destekleyen sosyal/kültürel içerikli programlar yerleşmektedir. 'Omurga'; iç sokak niteliğinde teraslanmalar ile çeşitli toplanma, giriş, seyir ve dinlenme alanlarını/platformlarını oluşturmaktadır.

Üstteki Uzuncaova Caddesi mesken ağırlıklı kentsel dokuya sahip, sakin ve az işlek niteliktedir. Alttaki Behçet Necatigil Sokak ise çarşı merkezine daha yakın ve daha işlek niteliktedir. Behçet Necatigil Sokaktan düz ayak girişi ile okul avlusuna ulaşılmaktadır. İlköğretim girişi, oyun ve etkinlik avlusu, cadde ile bütünleşerek yoğun dokuyu ferahlatmaktadır. Güneşlenme için güneye yönelen avlu, okulun önemli tasarım öğesini oluşturmaktadır. Avlu kullanımı ilkesi doğal ışıktan faydalanmayı pekiştirmektedir. Yeraltı otoparkı girişi de işlek Behçet Necatigil Sokak'tan sağlanmaktadır. Az yoğun Uzuncaova Caddesi korunaklı ve içinde anıt sarnıç bulunan bir meydan/avlu dan geçilerek okul öncesi eğitim merkezine ulaşılmaktadır. Bu birim kendi içerisinde diğer eğitim ve sosyal alanlardan bağımsız ve korunaklıdır.

Derslikler güney cephesinde konumlandırılarak gün ışığından maksimum yararlanılmaktadır. Güneş kırıcılar ile de güneş ışınlarının kontrolü sağlanmaktadır.

Kampüste toprak ile ilişkili alanlarda topraktan bir malzeme olan ve bölgede gözlemlenen 'tuğla'; üst üste gelen eğitim yapılarında bölgeye özel ıhlamur ağacı/çiçeği renklerinde hafif aluminyum levha ve gölgesi ile dinamizm/değişkenlik kazandıran aluminyum güneş kırıcılar düşünülmüştür. Mimarideki doğal, dingin renk ve malzeme paleti iç mimaride de sürdürülmektedir. İç mimaride öğrenci gruplarının kullanım hiyerarşisine göre kullanım çeşitliliği ve ölçekleri sunulmuştur. Öğrenci gruplarının bireyselleştirebileceği mekanlar, çeşitli ilgi ve etkinlik gruplarına yönelik ortak mekanlar uyumlu ve dingin bir malzeme paleti içerisinde oluşmuştur. Ortak kullanıma izin verecek kütüphane, avlu /spor ve gösteri merkezi de hem sadece eğitim içerisi kullanıma hem de kontrollü halk kullanımına yönelik gerekli destek alanlarını kullanıma yönelik hiyerarşideki malzeme seçimi içerisinde sunmaktadır.

Esma Sultan Okulu Kampüsü, 'omurga' geçişinin kamusal kullanımı ile alanın eğitim haricinde de genel semt sakinlerinin kullanımını teşvik ederek halkın sosyal ve kültürel gelişimine destekte bulunacaktır.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Beşiktaş
Proje Tipi: İlkokul
İşveren: Beşiktaş Belediyesi
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2012
Toplam İnşaat Alanı: 11.600 m²

Pin It
Mimar

Murat Şanal

Alexis Şanal