Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kuşluk

Birge Yıldırım Okta ve Ozan Avcı'nın, Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali'ndeki Kuşluk isimli projeleri.

Kuşluk, kelime olarak hem büyük kuş kafesi hem de kuşlara yem verilen zaman anlamındadır. Bu zamansal ve mekânsal durum kuşluğun tasarımı açısından da önemlidir. Kuşluk, kuşların yem yiyebileceği veya durup dinlenebileceği bir ortam yaratmanın yanında, insanlarla kuşları bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Kentlileri kuşlarla buluşturan kuşluk, kuşların gözlemlenmesine olanak verir. Yemlikler insanlar tarafından doldurulabilir*.

Park ve bahçe tasarımlarında genellikle kullanıcı olarak insanlar belirlenir ve bütün tasarımlar insan kullanımı gözetilerek yapılır. Kuşluğun birincil kullanıcısı kuşlardır. Kuşların varlığı, park ve bahçe deneyimine birlikte var olmanın yanında görsel ve işitsel bir zenginlik katmaktadır. 6m. çaplı siyah daire sert zeminden yükselen, floresan boyayla boyanmış 36 adet boru ve bu boruların ucuna takılmış yemliklerden oluşan kuşluk gün boyunca kuşların kullanımına hizmet etmektedir. Borulardan oluşan yapay koru aynı zamanda çocukların da oyun alanına dönüşmektedir. Zemindeki siyah yüzey kuşların dışkılarıyla zaman içinde farklı bir görsel nitelik kazanacaktır. Floresan boyayla boyalı borular gün boyunca emdikleri ışığı gece dışarı yansıtarak parkın gece hayatında da varlıklarını sürdüreceklerdir.

“Kuşluk” kuşlar için üretilen bir kuş bahçesi olarak kamusal alanı zenginleştirirken, kentlilerin kuşlarla diyaloğu üzerinden yeni bir bahçe kavramının habercisidir.

*Kuşlar için yem rehberi: Ekmek, Buğday, Arpa, Yulaf, Mısır, Akdarı, Pirinç, Mercimek, Fiğ, Burçak, Bakla, Bezelye, Fasulye, Kolza, Kenevir, Keten, Ay Çekirdeği, Aspir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Beşiktaş, İstanbul
Proje Tipi: Geçici Strüktür / Enstalasyon, Kent Mobilyası
Proje Tipi Grubu: Kentsel Tasarım
İşveren: Beşiktaş Belediyesi
Ana Yüklenici: Motto Professional Services
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 35 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Birge Yıldırım Okta

Ozan Avcı