Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İstasyon Merzifon

Merzifon'da harap durumda bir değirmen yapısının içine inşa edilen 890 x 235 + 265 x 135 cm ölçülü ahşap strüktür, MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nden 16 kişinin ürünü.

14 adet 1. sınıf öğrencisi ve 2 adet yürütücü, 28 Haziran-20 Temmuz arasında Anadolu bozkırının kuzey eşiğinde gözlemlediler, konuştular, tasarladılar ve yaptılar. Yakın zamanda açılacak doğa yürüyüş parkurunun ilk istasyonu olacak yapının içinde çevredeki doğal hayatı tanıtan panolar sergilenecek, yürüyüşçüler için bir oryantasyon ve dinlenme istasyonu olacak. Yapı 5/10 kesitli ahşap profil ve alt bileşenlerinden oluşan rasyonel bir kurgu arz etmekte ve sergileme yüzeyi olarak 80x210cm kontrplak levhalar kullanmakta. İçine yerleştiği harap değirmen duvarları ile dokunmadan, boşluk bırakarak iletişim kuran strüktür düzeltilmiş doğal zemine yerleştirilen yapay taş temeller üzerine oturtularak zeminden kopuk bir şekilde inşa edildi. Yüzey artikülasyon seviyesi hem zeminde hem de cephelerde kademeli olarak değişen istasyon yaklaşıldıkça fark edilen mimari detaylara sahip. Izgara kabuğundan zarifçe sızarak dans eden Anadolu güneşi Hititlerin gök tanrısı Teşup’a selam yollar gibi.

* Merzifon Belediyesi inşaat alanını, malzemesini, konaklamayı ve birçok diğer imkanı sağladı. ÇEKÜL Vakfı, MEF Üniversitesi ile Merzifon Belediyesi’ni buluşturdu, projeyi duyurdu.

Künye
Proje Yeri: Amasya, Merzifon
Proje Tipi: İstasyon / Durak
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
İşveren: Merzifon Belediyesi
Ana Yüklenici: Merzifon Belediyesi
Proje Yöneticisi: Kürşad Özdemir, Ozan Avcı
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 25 m2

Pin It
Mimar

Kürşad Özdemir

Ozan Avcı

Oğuzhan Yıldırım

Tutku Ak

Arif Şahin

Furkan Enes Apaydın

Berra Nur Bay

Zülfüye Yıldız

Ece Savaş

Nevres Arın Aydoğdu

Oylum Akgul

Berfin Cantekin

Ahmet Faruk Akdeniz

Resul Emre Kaba

Burak Özcan

Gizem Gerçek